Фирмите, спечелили конкурси за саниране на панелки с държавни пари, започват работа, без да са получили задължителните по закон строителните разрешителни. Такъв е случаят с ремонта на блок 1103 на ул. „Братя Шкорпил” 8 - 10, за който „Марица” завчера писа. По подобен сценарий преди 2 седмици е започнала работата и на ул. "Гонда вода", като документацията е оформена дни след вдигането на скелето.  

При проверка миналия петък  служителите от районната администрация в "Южен" установили, че фирма „Сиенит”, избрана за изпълнител на ул. "Братя Шкорпил", е заградила прилежащата територия пред блока без разрешение, разказа кметът Борислав Инчев. Той веднага е уведомил Общинския инспекторат, която вероятно ще наложи санкция на строителя.  Спазваме правилата, заложени в ЗУТ. Според тях ремонтът, както и заграждането на общинската територия може да започне само след издадено строително разрешение, коментира Инчев. 

Междувременно се разбра, че има промяна в правилата за администриране на националната програма. Занапред именно районните кметове ще одобряват проектите и ще издават строителни разрешения за саниране на блоковете. Правата са прехвърлени на архитектите по райони със заповед на и.д. главен архитект на Пловдив Юлиана Петрова, научи „Марица”.  Откакто почина арх. Румен Русев, титуляр на отговорната длъжност „главен архитект”, в общината не е назначен човек и временно изпълняващата тази роля арх. Петрова изнемогва. Затова с нейна заповед от 18 юли районите са натоварени със санирането на жилищните сгради, независимо от тяхната категория. Досега всички обществени поръчки, както и договорите със сдруженията се движеха в голямата община.

В район „Южен” са прехвърлени няколко  проекта за саниране на  блоковете № 1103 на ул. „Братя Шкорпил” 8 - 10, на блок 1101 на ул. „Димитър Талев”, на ул. „Петър Стоев” 64 - 68, на бул. „Никола Вапцаров” 133 - 139. Досега няма издадено строително разрешение.  Собствениците на апартаментите, както и фирмите, избрани за изпълнители, се притесняват, че вече идва август, а ремонтите не са започнали заради изключително тромавите процедури. Ще дойде есента, ще завали дъжд, как в лошо време се сменя дограма, безпокоят се живеещите в блоковете.

„И аз съм сериозно обезпокоен от забавянето, но причината за това не е в районните кметства. Досега имаше няколко месеца, за да се подготвят и да се одобрят проектите, но това не е направено”, заяви кметът на „Южен” Борислав Инчев.  Той напомни, че изпълнителите за 23 жилищни сгради  бяха избрани още в края на миналата година. „Нямаме никаква информация защо досега санирането не е започнало”, подчерта Борислав Инчев. Той увери, че неговите служители няма  да бавят проектите, но задължително ще спазват закона за устройство на територията (ЗУТ). За някои панелки не е издадено разрешение за строеж, защото представената документация по проекта е непълна. Строителното разрешение пък задължително се оповестява в РДНСК, за което законът също предвижда срок.