Днес се навършват 40 години от една трагедия на футболен стадион, за която все по-малко се говори, но която остава завинаги в аналите като зловещ символ на нехайството и безотговорността.
Денят е 11 май 1985 г., а в Брадфорд се играе мачът от третото ниво на английския футбол между местния Брадфорд и Линкълн, който се излъчва пряко по местната телевизия „Йоркшир“. Над 11 хиляди запалянковци са изпълнили трибуните в очакване Брадфорд да получи купата за шампион на дивизията. Атмосферата е подчертано приповдигната. На стадиона идват цели семейства – жени, деца, възрастни. Над три хиляди души имат билети за централната трибуна на стадион „Валей Парейд“.
По-късно става ясно, че още преди началото на сезона пожарникарите са предупредили, че предвид дървените трибуни и покрив, може да се случи нещо ужасно, тъй като пушенето е разрешено, а под централния сектор има хартиени отпадъци. Никой обаче не обръща сериозно внимание на това предупреждение.
И трагедията става факт!
В 40-ата минута на мача при резултат 0:0 коментаторът на телевизията съобщава в ефир, че в един от блоковете на централния сектор излизат пламъци. Какво се е случило? Мъж, който е пристигнал при сина си чак от Австралия, хвърля цигарата си на земята и се опитва да я загаси с обувката си, но фасът пада при боклуците и пламъкът постепенно се разгаря. За това допринася и силният вятър. Някой търси пожарогасител, а полицаите викат пожарната.
В настъпилата паника зрителите хукват да се спасяват, като доста от тях успяват да излязат на терена. Съдията веднага прекратява мача. Някои с риск на живота си вадят хора от пламъците. Пожарът обхваща целия сектор, както и дървената козирка и е потушен след съвместните усилия на пожарникари и полиция. Но равносметката е ужасяваща! Загиват 56 души, а други 265 получават различни степени на изгаряния. Най-възрастният загинал е 86-годишният Сам Фърт, който е бивш президент на Брадфорд.
Това е
най-голямото футболно бедствие във Великобритания
след трагичните събития от 2 януари 1971 г. по време на мача между „Глазгоу Рейнджърс“ и „Селтик“, когато при стълпотворение на трибуните загиват 66 души. Все още никой не знае, че само 18 дни по-късно светът ще научи за драмата на брюкселския стадион „Хейзел“.
По-късно стадион „Валей Парейд“ е реконструиран, а пушенето по време на мач е забранено. На проточилия се съдебен процес е констатирано, че ФК „Брадфорд“ и местните власти са допуснали „смърт чрез проява на небрежност“. Сега само две мемориални плочи на стадиона напомнят за трагичната съдба на тези 56 невинни жертви…
РУМЕН ПАЙТАШЕВ