Единственият българин в тенис елита Григор Димитров се изправя срещу световния номер 2 Карлос Алкарас в четвъртфинален двубой на “Мастърс”-а в Маями. Мачът ще започне около 01:00 часа на 29 март.

Гришо за първи път в кариерата си достигна до тази фаза на турнира в Маями и така записа важно лично постижение - класирания поне на четвъртфинали на всичките девет надпревари от сериите “Мастърс”. Той е едва деветият активен тенисист с такова постижение - другите са Новак Джокович, Рафаел Надал, Гаел Монфис, Марин Чилич, Стан Вавринка, Анди Мъри, Доминик Тийм, Стефанос Циципас, Александър Зверев.

Димитров победи Алкарас в последния им двубой на “Мастърс”-а в Шанхай миналата година, а иначе е загубил първите им три срещи - на “Мастърс”-а в Париж 2022-ра, както и в Мадрид и “Куинс” миналия сезон.

Григор изигра два близо тричасови мачове в Маями - при победите си над Алехандро Табило и Хуберт Хуркач, докато се справи с Яник Ханфман за само 46 минути. Алкарас елиминира последователно Роберто Карбайес Баена, Гаел Монфис и Лоренцо Музети.

Димитров постигна победа номер 39 срещу съперник от топ 10 срещу Хуркач, но ще се опита да прекрати негативна тенденция от четири години и половина - той няма победа над съперник от топ 5 на фаза четвъртфинали или по-напред от US Open 2019 насам, когато срази Роджър Федерер.

Алкарас пък е най-младият тенисист в историята, достигал три поредни години поне до четвъртфиналите на “Слънчевия дубъл” - “Мастърс”-ите в Индиън Уелс и Маями. Той защити титлата си в Индиън Уелс и сега ще се опита да осъществи въпросния бленуван “дубъл”.

Снимки: Gettyimages