Ботев разби Лудогорец с 4:1 в първия осминафинал между двата тима за Купата на БФС при набор 2002. Двубоят се игра на изкуствения терен на "зелените" в Разград. Над всички бе Станислав Шопов, който отбеляза хеттрик и подаде за четвъртото попадение

Срещата започна добре за "канарчетата" и те можеха да открият резултата още в 9-та минута, но ударът на Атанас Стоименов от близка дистанция не намери рамките на вратата. Все пак 6 минути по-късно попадението за "жълто-черните" бе факт. Добро изпълнение на пряк свободен удар от страна на Станислав Шопов и неумела намеса на стража на домакините доведоха до гол - 0:1. До края на частта Ботев опита да удвои преднината си чрез удари на Славов, Стоименов и Шопов, но те не затрудниха вратаря Дамян Христов.

След почивката "жълто-черните" продължиха с добрата си игра и въобще нямаха намерение да пазят резултат. Логично в 51-та минута Ботев удвои. Георги Трифонов проби отдясно, центрира успоредно на голлинията, а Шопов засече с шпагат - 0:2. Последваха още много силни десeт мминути за "канарчетата", в които те отбелязаха още две попадения. Първо в 59-та минута Станислав Шопов изпълни перфектно пряк свободен удар и наказа Христов от 30 метра, оформяйки своя хеттрик. Две минути по-късно голмайсторът изведе по отличен начин Петър Итов, който технично вкара за 0:4. Малко по-късно домакините стигнаха до почетно попадение. Точен за Лудогорец бе Хидает Хюсеин от пряк свободен удар. В последните минути играта се накъса и положения пред двете врати липсваха и резултатът остана непроменен.

С тази победа Ботев направи почти протоколен втория мач между двата тима. Реваншът е насрочен за  15.11 ( сряда) от 11:00ч.

Ботев: 99.Милко Баданов, 19. Томислав Георгиев, 5. Георги Господинов, 22. Венцислав Богданов, 6. Мартин Русев, 21. Аспарух Славов, 11. Иво Казаков, 16. Мерт Салимехмед, 17. Атанас Стоименов, 10. Станислав Шопов, 18. Георги Трифонов

Треньор: Иван Гешев