Колко струва една изпусната секунда в баскетбола? За Майк Костабил – достатъчно, за да измисли начин тя никога повече да не се губи.

Майк Костабил започва от гимназиални мачове, после преминава през колежански срещи от ACC, Big South и NCAA Division II., а през 1989 година влиза и в редиците на съдиите в НБА.

По време на втория си сезон в НБА, Костабил е съдия на мач между Милуоки Бъкс и Филаделфия 76ърс, който завършва с драматична победа на Филаделфия в продължение. При една точка аванс за "елените" в края на мача, Костабил отсъжда нарушение и според него сигнала прозвучава преди сирената. Чарлз Баркли застава на линията, вкарва и двaтa наказателни и печели мача за своя отбор, без оставащо никакво време до края на мача.

„Усетих, че нямаме точен контрол над времето,“ казва Костабил. „Казах си: трябва да измисля начин, при който свирката автоматично да спира часовника – без да чакаш човек да реагира“, добавя той.

През 1993 г., в последния си сезон като съдия, Костабил започва да изгражда първата версия на системата Precision Time. Основата ѝ включва:

Микрофон, монтиран на съдийската свирка, който разпознава нейния специфичен звук като „цифров или пръстов отпечатък“.

Предавател, носен на колана на съдията, който изпраща сигнал до масата на секретарите.

Автоматично спиране на часовника в момента на сигнала.

Така се елиминира забавянето между свирката и реакцията на човек, който натиска бутона за спиране на времето. При тестовете системата показва впечатляваща точност – елиминирайки между 0.6 и 0.8 секунди при всеки сигнал. Това прави общо над 1 минута и 20 секунди спестено време за един мач.

След успешните тестове, системата се имплементира първо в колежанския баскетбол NCAA, включително в турнира "March Madness". A днес тази система намира място в НБА, Олимпийските игри и в десетки европейски лиги, превръщайки се в неотменна част от съвременния баскетбол.

Гошо Методиев

Следвай ни: