Хубаво време, добър терен, ентусиазирани 40 000 запалянковци, които направиха показно как трябва да се държиш на футболен мач.

Усмихнати мъже, жени и деца в червени фланелки, платили с кеф между 30 и 70 лева, за да подкрепят своя любим отбор. Немалка агитка от Разград, с която, принципно, голяма част от обществото се подиграва, но заслужаваща единствено уважение, защото пропътува над 700 километра в работен ден, за да внесе още малко колорит около срещата.

50

Такава бе обстановката около финала за Sesame Купа на България между Лудогорец и ЦСКА (1:0).

Хората повярваха, че предстои голям футболен сблъсък и направиха всичко, което зависи от тях, за да предразположат “червени” и “зелени” да играят колкото могат.

И те направиха точно това - играха според възможностите си.

Единият победи, а другият - загуби, но какъв е смисълът на хвърления едногодишен труд в ЦСКА и Лудогорец, когато не можеш да дадеш шоуто, за което феновете са платили? И какво е бъдещето на българския футбол, когато най-силният отбор през последните 14 години се изправи срещу тима в най-добра форма, но се окаже, че този мач няма какво да предложи?

За мен представянето на двата отбора бе на първо място подигравка с хората по трибуните, а след това и със собствениците, които инвестират колосални средства спрямо икономиката на България.

35

Искате пари - ето ви пари, искате публика - ето ви 40 000. От какво друго се нуждаят така наречените футболни хора - треньори, състезатели, скаути и спортно-технически директори?

Някой от тях задава ли се въпроса “Защо?”. Защо трябва да се хвърлят 50-60 милиона на година за подобна безумна продукция, която е истинско мъчение за гледане.

Ясно е, че ако ЦСКА бе победил с крив гол като този на Лудогорец, нямаше да има и помен от минорно настроение. Общият хор днес щеше да пее “възраждаме се, има надграждане, къде са всички хейтъри и душмани на ЦСКА”.

Феновете са такива - радват се и “вдигат” до небесата своите любимци при успех, ядосани са при загуба.

Но снощният мач, както и да бе завършил, е стратегически провал за българския футбол. Той трябваше да даде надежда на 40 000 по трибуните и на милиони пред ТВ екрана, че през следващия сезон ще има колосална футболна битка между два богати и стойностни отбора, в която е възможно да се включи и Левски. Т.е. “елате на стадиона и през следващия сезон, а ние ви гарантираме зрелището”.

След вчерашната продукция обаче разбрахме, че няма да е точно така. Посланието от снощи е: “извинявайте, че ви разочаровахме за пореден път, но елате и на следващия мач, за да ви дразним с неможенето си”.

Класата на ЦСКА е твърде ниска към настоящия момент, а Лудогорец така се е пуснал от хорото, че не може да долови силните сигнали за бъдещите неприятности в европейските клубни турнири през лятото.

И те няма да дойдат от треньора, а от липсата на качество и конкуренция. Ако някой не вярва, че е така, нека отговори на следния въпрос: колко пъти Лудогорец е смачкал свой съперник в efbet Лига с игра през последните 5-6 години както го правеше в ранния си период?

Дано двата клуба, пък и не само те, успеят по някакъв начин в рамките на следващите 60 дни да закърпят положението с привличането на 3-4 качествени попълнения, защото фиаското в Европа с настоящия потенциал е гарантирано.

50

Дано Лудогорец не се заблуждава, че с този състав може да влезе в групите на ШЛ, тъй като приземяването ще е болезнено. Далеч по-вероятно е да допусне някакво срамно отпадане тип “Милсами”, отколкото да сътвори пробив с милионния си централен нападател Квадво Дуа.

В ЦСКА положението е още по-притеснително. “Червените” инвестираха 5-6 млн. евро в съмнителна селекция през последните 12 месеца, а ситуацията на терена се подобрява само в главата на Томаш.

Вездесъщите скаути Методи Томанов и Радослав Здравков се реят из публичното пространство с ореала на богове, но всъщност никой не знае какво точно вършат и дали изобщо вършат нещо. Спортният директор Пауло Нога изнася мотивиращи речи пред подрастващите, илюстровани с клипчета на официалния сайт, но за сметка на това не сме му чули гласа по теми свързани с първия отбор. Бившият футболист и настоящ технически директор Михаил Александров пък изнася лекции в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) на тема как се строи стадион.

35

Тези детайли сочат къде са пробойните в ЦСКА. Не всички на “Армията” действат в направлението, където са най-силни. Именно оттам трябва да започне реконструкцията за възраждане на клуба и успеят ли “червените” да уцелят правилните хора, парите на собствениците ще са гаранция, че снощното “неможене” няма да е тенденция, а по-скоро изключение.

Следвай ни: