В свят, където спортът често е синоним на лъскави стадиони и високотехнологична екипировка, а и на много, много пари, съществува дисциплина, която гордо прегръща калта, потта и шегите - блатният футбол. 

Да, тази приумица със сигурност е коренно различна от обичайните спортове, но успешно успява да потопи феновете в истинска “кална” лудост. И има своето безспорно очарование и нарастваща популярност.

А всички, които все пак продължават да държат на традиционните спортове, могат да тестват своите възможности в най-голямата онлайн сайта за спортни залози. Известен не само с червения си цвят, но и като генерален спонсор на ЦСКА, букмейкърът предлагадори за по-малко известни спортове като ,и .

Блатният футбол - кална фиеста, родена във Финландия

Блатният футбол, както подсказва името му, е вариант на класическия, който обаче се играе на силно блатист терен. 

Той води началото си от Финландия, където е използван като тренировъчна дейност за спортисти и войници, тъй като играта на меко блато е физически много натоварваща. Първото организирано състезание се провежда през 1998 г., когато 13 отбора се събират, за да играят за финландското първенство. Събитието е замислено от Юрки Ваанянен, с прозвище "Блатния барон".

Правилата на блатния футбол са доста сходни с тези на традиционния, но с някои ключови разлики, адаптирани към калния терен. Мачовете обикновено се играят на по-малки игрища. Всяко полувреме е с продължителност от 12 до 13 минути. При корнери, дузпи и тъчове топката се пуска на избрания крак. Няма правило за засада.

На терена има по шестима играчи. Те могат да бъдат сменяни толкова често, колкото е необходимо. Зоната на дузпата е дълбока пет метра, но на вратаря е позволено да държи топката само в радиус от три метра от вратата. Подхлъзванията и падането в калта са неизбежна част от играта и често предизвикват повече смях, отколкото недоволство.

Световното първенство: Калната Мека на феновете

С нарастването на популярността си, блатният футбол се сдобива и със свое Световно първенство. То се провежда ежегодно в Хюрюнсалми, в северната част на Финландия – мястото, където всичко започва. Първото световно първенство се провежда през 2000г. Това събитие се е превърнало в истинска "кална Мека" за фенове и участници от цял свят.

На Световното първенство се събират голям брой отбори от различни държави. Освен Финландия, силни участници идват от Русия, Шотландия, Исландия, Нидерландия и много други страни. Турнирът привлича както сериозни атлети, търсещи нестандартно предизвикателство, така и аматьори, които просто искат да се забавляват и да се изцапат до уши.

Въпреки хаоса на калните битки, играта се оценява съвсем сериозно. Има съдии, които следят за спазването на правилата, отсъждат голове и фаулове. Разбира се, в условията на хлъзгав терен и летяща кал, някои ситуации могат да бъдат доста комични и трудни за преценка, но винаги преобладава дух на феърплей и забавление.

Звездите на калта

Въпреки че блатният футбол не е мейнстрийм спорт, той си има своите легенди и известни отбори. Някои от тимовете участват години наред и са изградили репутация на "кални майстори". Често имената на отборите са доста забавни и отразяват духа на турнира – могат да се срещнат тимове като "Калните чудовища", "Блатните нинджи" или "Хлъзгавите герои". Някои играчи пък стават известни с акробатичните си падания, умението си да бележат голове, покрити изцяло с кал, или просто с непоклатимото си чувство за хумор.



Как протича подготовката за един блатен мач?

Тя е смесица между физическа издръжливост и силен дух. Добрата физическа форма е важна, тъй като тичането и борбата в калта изискват много повече усилия, отколкото на твърд терен. Балансът и координацията също са ключови, за да останат играчите на крака. Или поне да падат със стил.

Но може би най-важната "подготовка" е чувството за хумор. Да бъдеш готов да се изцапаш от главата до петите, да се смееш на собствените си подхлъзвания и да се наслаждаваш на абсурдната ситуация е абсолютно задължително.

Екипировката на играчите обикновено е доста семпла – стари шорти, тениски и бутонки (често здраво вързани, за да не бъдат погълнати от калта). Някои отбори дори избират забавни костюми, което допринася за фестивалната атмосфера на турнира.

Най-големите предизвикателства на блатния терен са многобройни. Подхлъзванията са ежедневие, загубените обувки – често срещано явление, а умората настъпва много по-бързо. В зависимост от мястото и времето на годината, комарите и други насекоми също могат да бъдат неприятно допълнение към калните бани.

Гледаш, залагаш, участваш? Кална треска за фенове

Въпреки че блатният футбол е нишов спорт, той има своите запалени фенове, които пътуват до Финландия, за да станат свидетели на калните битки. Атмосферата на световното първенство е по-скоро като на фестивал, отколкото на сериозно спортно събитие. Феновете често носят забавни костюми, рисуват лицата си с кал и подкрепят отборите с ентусиазъм.

Що се отнася до залаганията, те вероятно не са широко разпространени, но в кръга на приятели или сред самите участници със сигурност има закачливи облози за победител или за най-ефектното падане.

Калта като метафора на живота - падаш, ставаш, измиваш се и продължаваш

Защо хората обичат толкова нестандартни спортове като блатния футбол? Вероятно защото те предлагат нещо различно, нещо освобождаващо от рутината на ежедневието. В света на калта няма място за преструвки и излишна сериозност. Всички са равни – покрити с кал и готови за забавление. А такова определено е налице!

Сайт №1 за залози у нас напомня, че спортните залози са само за забавление и винаги към тях трябва да се подхожда с повишено внимание и отговорност.