Марица Пловдив не даде никакъв шанс на дубъла на Ботев Пловдив да се отлепи от дъното на Б група. Кършакалии победиха с 2:1 градския си съперник, като доминираха през първата част, а през втората успяха да подпечатат успеха си.

Първата част мина изцяло под доминацията на „Марица“. Атаките към вратата на младите „канарчета“ се редяха една след друга, а те трудно изнасяха топката извън собственото си поле. Това доведе и до множество положения пред вратата на „жълто-черните“. Още в първите минути маричани пропуснаха два отлични шанса за гол, а в 13-та минута вратарят на „Ботев“ спаси сигурен гол, като успя да избие удар на Олджай Алиев след центриране на Веселин Марчев. Алиев се разписа 3 минути по-късно, като това бе дебютно попадение за него след завръщането му в „Марица“. В 16-та минута той отне топката от противник, тя попадна в Милен Танчев, който комбинира бързо със Симеон Вешев. Вешев намери отлично Алиев, който откри резултата. Нападателят пое топката и завърши в левия ъгъл на вратата. Само две минути по-късно Симеон Вешев пропусна да удвои и даде комфортна преднина на своя тим. До края на полувремето статуквото се запази, а въпреки създадените положения „Марица“ се оттегли само с гол преднина на почивката.

Второто полувреме и двата състава промениха схемата си на играта. С цел да затворят мача с второ попадение домакините се опитаха да изтеглят по-напред своя съперник, но това неминуемо доведе до шансове за тях. Мирослав Георгиев бе неточен с глава малко след началото на полуверемето, а Роеи Херман с плътен удар от средна дистанция прати топката малко над напречната греда. Десет минути след подновяването на играта бе отсъдена нелепа, според домакините, дузпа в полза на Ботев. Капитанът Лъчезар Балтанов я изпълни, но не бе точен, като топката премина над вратата. В 61-та минута Соломон Джеймс намери с дълъг тъч изключително активния в този мач Веселин Марчев, който продължи към Симеон Вешев. Вешев, който до този момент нямаше късмет в опитите си да отбележи, го направи в най-важния момент удвоявайки преднината на „Марица“. След попадението Валери Домовчийски можеше да сложи точка на спора, но не бе точен. При добра флангова контра на гостите Самюел Акере центрира на скорост в наказателното поле, където Константин Павлов стреля силно и въпреки намесата на стража Илия Николов успя да отбележи, намалявайки резултата. Голът върна надеждите на „канарчетата“ и те рискуваха до края на мача, организирайки няколко бързи контри, преминали главно през Акере. „Жълто-сините“ пък бяха спирани с множество нарушения в атака, което изнерви футболистите и щаба на тима. Веселин Марчев стреля опасно, но не успя да отбележи, а удар на Мартин Газиев от фаул премина на сантиметри от страничната греда. В края на мача гостите организираха натиск и имаха своите шансове, но маричани с общи усилия се справиха с опасностите и в крайна сметка постигнаха важен успех.

Победата изкачи „Марица“ до осмото място с актив от 38 точки, колкото има и седмия „Беласица“. На 29 април, от 18 часа, „жълто-сините“ гостуват на борещия се за промоция тим на „Монтана“. „Ботев“ II дели последното място с „Витоша“ (Бистрица) с по 26 точки, а в следващия кръг са домакини на друг тим от „червената зона“ – „Созопол“.

ВИДЕО РЕПОРТАЖ

МАРИЦА: Илия Николов, Мартин Газиев (Йордан Пейчинов), Георги Иванов, Димитър Аврамов, Соломон Джеймс, Симеон Вешев (Георги Трифонов), Христиан Димитров, Милен Танчев, Олджай Алиев (Станислав Маламов), Веселин Марчев, Валери Домовчийски – капитан (Петър Атанасов). РЕЗЕРВИ: Петър Начев, Дъглас Иваноф, Илиян Йорданов, Стефан Попов, Айкут Янъков. Треньор: Николай Димитров

БОТЕВ II: Стефан Смъркалев, Мирослав Георгиев, Костадин Татаров (Димитър Папазов), Никола Нейчев, Самюел Акере, Мартин Ситев (Никола Гелин), Лъчезар Балтанов – капитан (Добромир Павлов), Роеи Херман, Даниел Гичев (Монир Бадарин), Станислав Петков, Константин Павлов. РЕЗЕРВИ: Мартин Панев, Габриел Златанов, Иван Иванов, Георги Кущинаров, Димитър Балинов. Треньор: Даниел Коен

ЖЪЛТИ КАРТОНИ: Милен Танчев (М); Мирослав Георгиев (Б)

Съдийски състав: ГС: Християна Гутева, АС1: Димитър Димитров, АС2: Тодор Вуков, 4-ТИ: Венцислав Митрев, СН: Веселин Добриянов