Националният отбор на България за девойки до 19 г. постигна впечатляващ успех, след като спечели и втория си мач от група 5 на европейските квалификации срещу домакина Косово с 1:0. В изключително напрегнат и драматичен двубой нашите надделяха с победно попадение на Димитра Иванова в 29-тата минута, с което си осигуриха първата позиция в класирането. Така България WU19 се нареди сред 28-те отбора на континента, които ще спорят за разпределение на 7-те квоти за финалите на Евро 2023 идното лято. Освен това възпитаничките на селекционера Станислава Цекова заслужиха право да се завърнат в Лига А в компанията на най-добрите селекции в Европа.

Нашите момичета завършиха квалификационната кампания без допуснат гол, след като в първия си двубой разгромиха Гибралтар със 7:0.

В днешия мач на ст. „Фадил Вокри“ в Прищина България заслужи класирането си с пълно себераздаване и самоотвержена игра въпреки грубите действия на домакините, завършили мача с човек по-малко след червения картон на Рамая в 57-мата минута.

След двете попадения в предишния мач, Димитра Иванова отново се оказа решаващата фигура за българките, реализирайки победния гол след асистенция на Елизабет Велкова.

Във Втория кръг на квалификациите (еквивалент на Елитния кръг при юношите), нашите девойки ще попаднат в компанията на още три отбора, като победителят идната пролет ще се класира за финалите в Белгия през лятото.

Съставът на България: 12. Милена Караколева, 5. Ева Атанасова, 2. Йоана Станкова, 4. Ванеса Иванова, 8. Кристиана Караиванова, 16. Елизабет Велкова (79 – Виктория Цветкова), 7. Антония Ангелова, 22. Преслава Йорданова, 10. Надежда Иванова (73 – 11. Божидара Иванова), 14. Димитра Иванова, 19. Александра Сергеева.

Селекционер: Станислава Цекова.