България U19 не успя да спечели срещу връстниците си от Люксембург (0:0) във втория си двубой от група 2 на квалификациите за Евро 2023 в Албена. Тимът ни пропусна няколко страхотни възможности в края на мача, които можеха да донесат победата и класирането за Елитния кръг, и „лъвчетата“ ще трябва да изчакат последния двубой срещу Турция във вторник (27 септември) във Варна, за да се опитат да достигнат до следващата фаза.

Българският тим започна агресивно първата част и установи териториално преимущество, но трудно стигаше до ситуации в наказателното поле на съперника. Постепенно Люксембург изравни играта и на свой ред се опита да създаде проблеми за Пламен Андреев, но родният страж се намеси на два пъти авторитетно. До почивката обаче и двата тима действаха рационално и предпочитаха да не поемат рискове в атака.

След почивката събитията продължиха да се развиват предимно в средата на терена, въпреки че българският селекционер Ангел Стойков се опита да внесе свежест в нашия състав с включването на Валентин Петров, Неджиб Хаджа и Борис Димитров. Малко след подновяването на играта Мартин Георгиев имаше отлична възможност да открие резултата, но ударът му мина над гредата.

След 80-тата минута дойдоха и шансовете, които „лъвчетата“ очакваха през целия двубой. Първо Красиан Колев бе изведен от Нгуен До сам срещу вратаря, който отби изстрела му, а след това отново Колев, както и Борис Димитров пропиляха страхотни възможности да донесат ценния успех на нашия тим.

Преди последните двубои в групата България е с 4 точки, колкото има и Турция, Люксембург е с 2, а Азербайджан все още няма спечелен актив.

Съставът на България: 12. Пламен Андреев, 6. Мартин Георгиев, 3. Тодор Павлов, 4. Росен Маринов, 14. Теодор Иванов, 22. Антоан Стоянов, 18. Чунг Нгуен До, 8. Асен Митков (63 – 20. Неджиб Хаджа), 7. Николай Златев (67 – 9. Борис Димитров), 15. Мирослав Маринов (46 – 5. Валентин Петров), 10. Красиан Колев.

Селекционер: Ангел Стойков.

Младежкият национален отбор на България загуби с 0:1 гостуването си на Унгария в приятелска среща, играна в град Сомбатхей. Единственото попадение в двубоя, който се състоя на стадион “Халадаш” пред погледа на около 1600 зрители, вкара Доминик Кочиш още в първата минута на мача.

Селекционерът на България Александър Димитров даде възможност за изява на много нови лица, повикани за двете септемврийски проверки. Капитанската лента бе на ръката на един от най-опитните в състава – вратаря Дамян Христов, а атаката се водеше от нападателя на Валядолид Борислав Станков.

За съжаление срещата започна по кошмарен начин за българския тим, тъй като домакините от Унгария съумяха да открият резултата още в 34-ата секунда. Тогава Хорват изведе Кочиш на стрелкова позиция и последният преодоля Христов за 1:0.

Съставът на Александър Димитров се опита веднага да отвърне на удара, но така и не успя да намери път към вратата, пазена от Хеги. В 63-ата минута пък Немет нацели десния страничен стълб на българската врата с диагонален изстрел. Десетина минути преди края резервата Марк-Емилио Папазов имаше чудесен шанс да възстанови равенството, след като бе намерен добре с центриране отдясно в наказателното поле на Унгария, но ударът му с глава бе неточен.

До края на срещата нов гол така и не падна. Следващата среща на България U21 e във вторник, 27-и септември, от 18:00 ч. срещу Сърбия. Двубоят ще се играе на централния терен на Национална футболна база “Бояна”.

Съставът на България: 12. Дамян Христов (к), 16. Мартин Стойчев, 5. Димо Кръстев, 3. Мартин Христов, 2. Велислав Боев (70 – 15. Мартин Атанасов), 7. Симеон Александров (46 – 8. Станислав Дюлгеров), 10. Станислав Шопов (46 – 18. Мартин Смоленски), 17. Иван Тасев (66 – 11. Марк-Емилио Папазов), 6. Емил Ценов (66 – 21. Стоян Стоичков), 9. Борислав Станков (83 – 14. Валентин Николов), 20. Кристиян Стоянов

Селекционер: Александър Димитров