Първият паметник в страната, посветен на Руско-турската освободителна война, е изграден на Бунарджика в Пловдив през 1881 година. От тогава до ден днешен на 3 март поколения пловдивчани се качват на върха, за да изразят своята признателност към героите.
Проектът за паметника е дело на архитект Вокар. Върху монумента са изписани всички военни части, взели участие в битката за освобождението на Пловдив, проведена от 14 до 17 януари 1878 година.
Само година по-късно в България са изградени повече от 10 паметника, ползващи същия проект.
През 1884 година в Пловдив е построен и първият храм-паметник, посветен на Руско-турската освободителна война - храм "Св. св. Кирил и Методий и Св. Александър Невски".
След 1888 година се утвърждава традицията честванията на Трети март се провеждат пред Паметника на освободителите. В средата на 30-те години по предложение на Божидар Здравков - кмет на Пловдив, "Бунарджикът" е преименуван на Хълм на освободителите. В Пловдив има и повече от 20 улици, които носят носят наименования, напомнящи за дати, събития и личности, свързани с Освобождението на България.