Беше изненада за мен Кербер да спечели при жените. Изненада беше и самото й участие във финала. не гледах целия й мач, но като цяло тя имаше добър турнир. А Серина беше наистина уморена. Не бих казал, че е слаба психически, защото, за да спечелиш 21 титли от Големия шлем, означава, че си силен. Но на двата турнира от Големия шлем, в които не спечели напоследък – срещу Роберта Винчи на US Open, и сега от Кербер, си личеше, че е уморена във важните моменти. - Каква е тайната за успешната ви кариера? Обичах играта. Това е. Тенисът остана за мен точно това – игра. Нямах тежки контузии, но това дойде и от мен. Защото играех спокойно, релаксирано. Не пиех, не пушех, тренирах добре, хранех се с хубава храна, спях много. - И играхте в 70 турнира от Големия шлем… - Да, щастлив съм, че успях да участвам в 70 турнира за 21 години. - Кой ви нарече за пръв път Магьосника? - Пийт Сампрас. На турнира в Индиан Уелс, май беше през 2002 година. Играхме един хубав, дълъг мач, три сета, загубих с 5:7 в последния. Имаше много хубави отигравания, които впечатлиха Пийт. - Как изградихте уникалния си стил? - Мисля, че ми беше вроден. Имах инстинкт за тенис. Баща ми ми беше треньор и винаги ме е учил да запазя натуралния си стил и инстинктите си. И аз го направих. Всеки път, когато излизах на корта, се опитвах да ги следвам. - Сега липсва ли ви тенисът като играч? - Е, сега вече се занимавам с други дейности. Треньор съм на Серхий, участвам в демонстративни мачове, работя за английска и френска телевизия. - Наистина ли уреждането на мачове е проблем в тениса? - Не за пръв път се говори за това в последните 4-5 години. Това е нещо, с което АТП трябва да се справи, защото е лошо за играта. От друга страна всички трябва да внимават какво казват и пишат, защото и това може да се превърне в сериозен проблем. Не можеш да пишеш неща като онези, които излязоха в италианската преса (б.а.- за спечелен двубой срещу Ноле през 2007-а). Отговорих, защото ставаше въпрос за мач, който Джокович игра срещу мен. - Вие получавал ли сте подозрителни оферти? - О, да. Имал съм няколко. - Кой е бил най-трудният ви противник? - Винаги е било удоволствие за мен да играя срещу Роджър Федерер. Възхищавам му се много. Играли сме няколко много оспорвани мача. Побеждавал съм го два пъти. Когато играехме един срещу друг 50% от времето гледах моята си игра, а другите 50% от вниманието ми беше фокусирано върху неговата. Беше хубаво. - Как започнахте да работите със Стаховски? - Той ми се обади през август 2014 г. Искаше да работя с него, но не ми беше възможно да зарежа ангажиментите си и да пътувам с него 30-на седмици. Не исках да съм далеч от дома си толкова много време. След това той предложи да работим по около 12 седмици на година и се съгласих. Той е страхотно момче. Взаимоотношенията ни са добри, изградени са на основата на уважението. Това е много важно за мен. Освен това за първи път съм треньор. Интересно е да се опитваш да помогнеш на някого. Той е 30-годишен и надявам се ще има няколко добри години пред себе си. - Може ли той да спечели Garanti Koza Sofia Open? - О, да със сигурност. Ще има тежък първи мач срещу Колшрайбер. Германецът е труден съперник за старт. Но Серхий игра добър тенис миналата година. Победи Вавринка в Москва. Мисля, че и тази година може да се справи. - Имахте хоби да събирате стари тенис-ракети… - Вече не. Искам ракетата на Федерер, но тя не е от класическите. Приятели сме, но засега не съм се сетил да му поискам една. - Голям футболен заплянко сте… - Да, даже преди три дни гледах мач на Пари Сен Жермен. Все още подкрепям националния отбор на Франция, но не познавам вече никого от отбора. Бях близък с предното поколение. Добър приятел съм с някои бивши национали. Бяха страхотни – Анри, Зидан, Лизаразу, Бартез. Даже наскоро се видях с Лизаразу. Не знам дали „петлите“ ще спечелят титлата на Евро 2016, но би било чудесно. - А още ли сте фен на „Челси“? - Е, бях фен, когато живях в Лондон. Между турнирите ходех на стадиона. Там играеха и френски футболисти - Дешан, Льобьоф, Десаи и др. Коментирай
Санторо от София: Важно е тенис феновете да се срещат с шампионите
Feb 1, 2016, 10:16 AM
1
131