Фотоизложба посветена на 125-годишнината от Първото българско земеделско–промишлено изложение беше открита днес в Пловдив. Уникалните фотоси са част от богатата фотографска библиотека на Регионалния исторически музей в града под тепетата. Те са подредени на площад "Централен" и ще останат там 30 дни.
Мястото и датата не са избрани случайно. Точно там някога е бил входът на Цар Симеоновата градина, където се провежда и изложението. Преди това там са били турски гробища, но само за 10 месеца мястото е облагородено и са построени павилионите на различните участници в него. Официалното откриване от княз Фердинанд е на 15 август 1892 година. На това първо за Балканите Изложение, Европа и светът се срещат с непознатата стопанска България, а българите със съвременните технически достижения.
Спомен оттогава е фонтанът на Деметра, който и досега радва с прохладата си пловдивчани и гостите на града в градината. Той е поръчан на известния италиански скулптор Арнолдо Дзоки, който е и автор на паметника на Цар Освободител в София. Алеи, зелени площи, павилиони, водоснабдяване, електрическо осветление, телефонна връзка – всичко е създадено за по-малко от година!
"Варненският павилион например е железен и е поръчан във Виена. С кораби е докаран по Дунав до Русе, а оттам с железницата до Пловдив. След края на изложението той е разглобен и монтиран в Морската градина, където остава до средата на 30-те години на миналия век. Свои павилиони имат още Русе, Карлово, Габрово, Сливен, Пловдив, Чехия, Австро-Унгария, Османската империя. Особено внушителен е бил българският павилион, който е бил дървен", разказа директорът на Историческия музей Стефан Шивачев.
"Пловдив не е избран случайно за домакин на изложението. Първоначално идеята е била да има две паралелни изложения - в Русе за Северна България и в Пловдив за Южна. Обаче държавата разбира, че няма финансовия ресурс за две изложения и решава да направи едно в Пловдив. Държавата дава много пари, но и Пловдив също. Взимат се заеми, за да се изгради всичко. За двата месеца изложението е посетено от 170 000 души. Тези хора е трябвало да бъдат настанявани, изхранвани, забавлявани. Изобщо работата е била много и е свършена само за 10 месеца", завърши с разказа си назад във времето Шивачев.





