Търговци на дребно вдигнаха цената на лещата двойно. Според сорта и произхода - основно турски и канадски, килото в търговската мрежа в Пловдив стигна 6 лв. В същото време борсовата й цена почти няма промяна – 3- 3,10 лв. за кг. От началото на юли към днешна дата поскъпването на едро е между 2 и 5 стотинки. Справка в Държавната комисия по стоковите борси и тържищата /ДКСБТ/ сочи, че към месец юли 2016 г. лещата е струвала 3,60 лв. Последвало е намаление през септември, стигайки до 2,60 лв. за кг, а от декември досега цената й е твърдо 3 лв.
Увеличението на лещата е преди вдигането на тока, с който могат да се оправдаят фирмите, които пакетират храни, така че е спекулативно, смятат от ДКСБТ.
Половин килограм от червената леща, която е внос от Турция, се предлага на едро за 2,50 лв. с ДДС, а в магазините може да стигне и до 5 лв. В същото време български производител продава на едро по 2,50 лв. Цената е валидна при покупка на 1000 кг. , но може и да се договаря.
Бившият директор на Държавен земеделски институт край Генерал Тошево проф. Иван Киряков коментира, че в България се отглежда много малко леща, а причината за намаленото производство са дъмпинговите цени на вноса. Фермерите нямали полза от нея, тъй като себестойността й била 1,20 лв. на килограм, а цените при внос много по-ниски, затова изкупвачите предпочитали чуждоземската.