Местните военни поделения празнуват днес Деня на Пловдивския гарнизон. Датата съвпада с националния празник на САЩ. На 4 юли 1913 г. /21 юни по стар стил/ Втора Тракийска дивизия разбива на пух и прах сръбската Втора Тимошка дивизия. Тази голяма победа на българското оръжие предопределя до голяма степен изхода на Междусъюзническата война. Битките в западните части на Стара планина започват на 19 юни и завършват през нощта на 21 юни 1913 година по стар стил.
Командир на Втора Тракийска дивизия е ген. Димитър Гешов, а сърбите са водени от Драгутин Милутинович. Битката става в коритото на реките Брегалница и Крива Лъкавица, при село Криволак. Сръбският командващ разполага три пехотни полка (13-и, 14-и и 15-и), артилерийски и други части, заемащи три реда окопи по стръмнините западно от Крива Лакавица. На 17 и 18 юни войниците от Тракийската дивизия настъпват в широк фронт и ги помитат. Същинската битки при Криволак започва на 19 сутринта. 27 Чепински и 28 Стремски полк щурмуват височините на селата Пепелище и Криволак и с цената на 450 убити ги завладяват. 14-и сръбски полк престава да съществува като дава 550 убити и над 700 пленени.
Битката завършва през нощта на 21 юни на Орло Баир. Сърбия губи 3470 войници, както и 2900 пленени. Взети са и 18 трофейни оръдия.
Победата обаче не е оползотворена от българската командване, което не успява да направи пробив към Велес и Скопие заради липса на свежи сили.
Денят се е чествал за първи път 1916 година. Тогава победоносната българска армия унищожава сръбската за около две седмици. Отделни остатъци от нея успяват да преминат през планините на Албания и да се прехвърлят с кораби на остров Корфу.
През 1926 година военният министър издава специална заповед, с която обявява 4 юли (21 юни) за празник на бойците от Пловдивския гарнизон.
„Това е било само няколко години след Ньойския договор. В тези трудни години, котато армията ни е съкращавана, дивизии са били превръщани в полкове, а полковете са ставали дружини. Имало е нужда от празник, който да напомни на българите за тяхната бойна слава”, обясни бр. ген. Явор Матеев, командир на 68-а Бригада специални сили.
Това е бил най-големият празник за пловдивските военни до 1944 година. След това от позорен интернационализъм комунистическата власт забранява празника. Миналата година той бе възстановен отново. Сега нашите военни ще го честват за втори път.
„Пловдивският гарнизон е най-големият в страната. Тук са 3 от шестте основни съединения на Българската армия”, припомни бригаден генерал Явор Матеев - омандир на 68-а Бригада специални сили.
Освен тази елитна военна част, в Пловдив са и авиобазите в Граф Игнатиево и Крумово. Тук е 110-и логистичен полк, 91-и батальон, регионалното звено на военната полиция и Пунктът за управление към ВВС. /Марица.бг
ВИЖТЕ програмата за празника