Посрещачът и капитан на Пирин (Разлог) Радослав Попов влезе в ново амплоа.
31-годишният състезател е спортен директор на Волейболен клуб Благоевград и един от новите стратегически лидери.
Какви точно са новите отговорности на Радо Попов, как се е стигнало до участието му в клуба, приключила ли е окончателно кариерата му на терена, и още - разберете от специалното интервю за BGvolleyball.com.
Влизаш в ново амплоа. Би ли разказал повече?
Време е Благоевград като областен град да развие волейбола на прилично и конкурентно ниво. Клубът разполага с основите - има много деца, които тренират, състезава се при всички възрасти. До момента клубът имаше двама треньори, които се занимаваха с всички възрасти, и председател на управителния съвет със собствен бизнес, който помага при свободно време.
Как приемаш новата отговорност?
Моята отговорност като част от клуба ще бъде да направим една организация, която да задържа състезателите си, да привлича нови, да развива техните качества и да предостави много възможности за бъдещето на тези деца. До момента повечето отбори от района и цяла България безвъзмездно взимат най-перспективните от клуба - и момчета, и момичета. С новата визия на клуба това ще се промени. Самите състезатели вече ще знаят, че клубът има какво да предложи като бъдеще за всеки индивидуално.
Новата сила на клуба е, че състезателите вече ще бъдат не само играчи, а студент-играчи. За нас като организация, съчетаването на академичното със спортното развитие ще бъде от изключителна важност. Реално това е първият такъв проект в България, който трябва да извърви своя път. Проектът е без алтернатива поради следните причини: подготовката на състезателите спортно и академично е основно, като така ще ги подготвим за различни развръзки след завършване на средно образование. С подписването на официално партньорство с PK Recruitment Agency потрудилите се състезатели ще бъдат промотирани до всички университети в САЩ и ще имат шанса да получат спортни и академични стипендии. Този път е доказано успешен и над 20 наши състезатели вече се справят успешно в различни щати и спортове. Официалното ни партньорство и с 3 агенции за професионални договори доставя възможността на заслужилите да получат и професионални договори - било то в България, или чужбина. Всяка една бъдеща възможност е в ръцете на нашите спортисти - всичко зависи от тяхната отдаденост академично и спортно.
Това е многокомпонентна длъжност за мен, тъй като развитието на такъв проект изисква много време, разговори и припознаване на идеята от родители, спонсори и треньори. Информацията е огромно количество и пътищата пред спортистите са много. Информацията трябва постепенно да бъде представяна, за да бъде разбрана и да не бъде пропуснато нищо. Тепърва предстоят много разговори с родители, бъдещи състезатели, спонсори. Клубът ще развие социална дейност на високо ниво и ще бъдат организирани редица кампове.
Как дойде идеята за участието ти във ВК Благоевград?
Идеята за участието ми в Благоевград дойде от желанието ми да се направи спортно академично място, където малките деца да се подготвят за всички бъдещи възможни варианти за реализация след средно образование. Градът предлага невероятно разнообразие на специалности до завършване на средно образование, доста опции за висше образование и зали в много добро състояние. Колкото повече опции имат толкова по-спокойно ще бъде за тях. Доказано е, че в повечето случаи децата са или добри спортисти, или силни ученици, винаги едното страда за сметка на другото. Този модел затваря много врати и точно това искаме да направим - да не затваряме нито една врата в бъдещето на децата.
Доколко опитът ти навън и тук - в България, ще помогне? Къде се свързват криминологията и националната сигурност със спорта?
Опитът ми се опира до 4-годишен престой и завършване на висше образование в Щатите, по-точно този академично-спортен модел, плюс 10 години професионална кариера в български клубове. За едни е малко за други е много, но това няма значение. Важното е да се дадат възможности пред децата, които работят упорито, ще се възползват от тези предоставени пътища. Време е и да се сложи краят на модела, в който младите състезатели са разменни монети или се ползват в годините без да получават нищо. Минали сме доста спортисти по този път и не е красиво. Специалността, която завърших в Щатите няма нищо общо с всичко, с което съм се занимавал в годините след завършването ми, но опитът през тези 4 години и този модел на работа са важни. Виждайки стилът и методиката на работа в академично спортна среда ми показа, че това е успешен модел, който покрива всичко нужно на едно дете и удовлетворява родителя.
Сподели ни за новостите в клуба.
С пристигането ми в клуба идват още един треньор, координатор на всички треньори с опит в шампионска лига и кондиционен треньор. Агенцията ми за стипендии в Щатите е на 100 % на разположение за нашите спортисти и този път е открит за тях.
Как стоят нещата с кариерата ти като състезател? Приключи ли?
Кариерата ми като спортист приключи официално със завършването на изминалия сезон, с цел да инвестирам повече време да се показва правилния път на младите.
Как върви другата дейност, която развиваш съвместно с Димитър Калчев?
Агенцията ни успешно комуникира с над 3000 университета и колежи в Щатите и треньори от над 9 спорта. Академично и спортно стабилните клиенти винаги намират своята точна програма за развитие и в повечето случаи, дори имат голям избор от университети, които ги искат и предлагат пълни стипендии.
Как се носят няколко дини под една мишница? Как се справяш с всичко?
За да се справя с няколко неща, основен принцип е да вярваш до последно в идеята и да следваш пътя за постигането й консистентно, плюс правилния екип от хора. Колкото по-бързо разберем, че с хора се получават нещата, и, че за всяка задача си има правилни и по-компетентни хора, толкова по-бързо нещата ще се получат.
В официалните социални медии и сайт постепенно разкриваме нашия щаб.
Остава ли ти свободно време?
Свободно време винаги има, целта не е да се натоварваме индивидуално и екипно. Трябва баланс между продуктивно време и почивка.
Някой ден би ли преминал към треньорската професия?
Треньор нямам желание да ставам, има си хора, които са учили за това, и заслужават своят шанс.
Какво би искал да кажеш на младите спортисти?
Изключително важно е младите да знаят, че трябва да има баланс между спортно, академично и социално развитие. Изпускайки едното, винаги в определен период в бъдещето си проличава, ако нещо от трите липсва. Друго важно е, че бъдещето им не зависи от обещанията на един клуб, треньор или мениджър, а бъдещето им зависи от самите тях. Да вярват във възможностите си и да се допитват до правилните хора, преди да взимат, важни решения за кариерите и останалите аспекти от бъдещето си.