Новият формат на Световното клубно първенство приключи, а ФИФА вече дни наред се хвали с успеха си, след като Челси победи Пари Сен Жермен с 3:0 на финала пред 81 118 зрители на стадион „МетЛайф“ в Ню Джърси, само на няколко километра западно от Манхатън.
Но какви поуки ФИФА, селекционерите, играчите и феновете биха могли да извлекат от Клубното първенство, които могат да помогнат Световното първенство през 2026 г. да протече безпроблемно? Именно това анализира "The Athletic"
На въпрос за състезанието, американският президент Доналд Тръмп посочи неговата популярност, отбелязвайки, че общата посещаемост на турнира е била 2,49 милиона зрители. Турнирът завърши с четири големи мача на стадион „МетЛайф“ през последните девет дни, а финалът привлече най-много зрители от всички.
Що се отнася до спектакъла, който забави началото на финалния мач, както и удълженото шоу на полувремето – информациите сочат, че общите разходи са надхвърлили 10 милиона долара. ФИФА не пожела да коментира конкретни бюджетни пера. „Развълнувани сме за бъдещето. Предстои ни страхотна година за футбола в Америка“, заяви Инфантино, обещавайки „най-голямото Световно първенство за всички времена“ през следващата 2026 г. Този турнир ще се проведе в САЩ, Канада и Мексико, като 75% от общо 104 мача ще се играят в САЩ — включително всички от четвъртфиналите нататък.
Мег Кейн, изпълнителен директор на организацията на Световното първенство за град Филаделфия, заяви пред „Атлетик“, че Клубното първенство е било „перфектно предястие“ за това, което ни очаква следващото лято, когато разширеният турнир с 48 отбора – вместо досегашните 32 – ще се проведе в Северна Америка. Пред идващия Мондиал догодина обаче има поне няколко предизвикателства, които се видяха особено ясно в току-що изигралия се форум.
Gianni Infantino and Donald Trump were united in their praise for the Club World Cup.
— The Athletic | Football (@TheAthleticFC) July 16, 2025
But from storm delays to intense heat, and dynamic pricing to empty stadiums, there were plenty of concerns.
With the World Cup just a year away, @AdamCrafton_ looks at what FIFA can learn.
Една от най-обсъжданите теми на турнира беше времето. Горещата вълна по време на състезанието, в комбинация с часовете на мачовете по обяд и в 15:00 часа местно време (заради европейските и близкоизточните държави), създадоха условия, които изтласкаха играчите до физическия им максимум.
Треньорът на победителя Челси Енцо Мареска подчерта, че е имало дни, в които не е било възможно да се тренира, освен леки загрявки. Клубът е поставил огромни индустриални вентилатори край терена и е използвал охлаждащи спрейове, за да облекчи поне малко екстремните жеги. Нико Ковач, треньор на Борусия (Дортмунд), беше още по-критичен: „Играчите не бива да играят по обяд, когато е толкова горещо, че не бихте излезли от вкъщи.“
Арсен Венгер, ръководител на глобалния футболен развой в ФИФА, призна, че „жегата е представлявала проблем на някои мачове“. Въведени са почивки за освежаване и интензивно поливане на терените. Венгер добави, че следващото лято ще се използват повече стадиони с покрив – включително съоръжения във Ванкувър, Лос Анджелис, Далас и Хюстън – които сега не бяха част от Световното клубно първенство. Стадион „МетЛайф“, където ще се играе финалът, обаче няма покрив, а по време на турнира имаше няколко дни с гръмотевични бури в региона, заради които няколко мача от турнира бяха прекъсвани за повече от час.
FIFA doled out a $1billion (£744m) prize pot for the Club World Cup.
— The Athletic | Football (@TheAthleticFC) July 15, 2025
So where did it go?@CWeatherspoon_
🔗 https://t.co/fAxADEZ4cX pic.twitter.com/9FsMxhmRLv
Венгер посочи, че началните часове на мачовете биха могли да бъдат „по-гъвкави“. Според настоящия график обаче има 15 дни, в които ще се играят по четири мача подред. ФИФА обикновено предпочита груповите фази да бъдат организирани като отделни събития (с изключение на последния кръг, когато мачовете в една и съща група се играят едновременно), за да се постигне максимална гледаемост. Новият формат на елиминационната фаза на Мондиал 2026 с 32 отбора предвижда и пет дни с по три мача на ден.
Бури и лоши терениЕкстремните метеорологични условия доведоха и до прекъсвания на мачове. Шест срещи бяха отложени, а закъсненията варираха от 30 минути до два часа.
Мачът от осминафиналите между Челси и Бенфика продължи общо четири часа и 38 минути, включително 30 минути продължения. Мениджърът на лондончани Мареска определи ситуацията като „шега“. Според действащите правила, играта се прекъсва, ако в радиус от 16 км около стадиона бъдат засечени мълнии, и не може да се поднови, докато не минат 30 минути без нови удари. Някои от бившите големи играчи, които са част от промоционалния екип на ФИФА, предложиха това разстояние да се намали, но не е ясно дали това ще е възможно от съображения за сигурност.
Що се отнася до качеството на терените, там имаше още по-малко разбиране. Треньорът на Борусия (Дортмунд) Ковач беше особено критичен към терена на „МетЛайф“: „Мога да сравня този терен с тези в Синсинати и Атланта – тревата е съвсем различна от тази, с която сме свикнали в Бундеслигата. Тук можеш да играеш миниголф. Твърде къса е. Не е достатъчно полята. За бърз футбол са необходими подходящи условия, а когато тревата е суха и лепкава, топката просто не се движи както трябва. Не мога да го обясня“.
Един треньор разкри пред „Атлетик“, че пластмасовата основа под временно поставената трева е нагрявала допълнително терена и е влошавала условията още повече.
Зрителски интерес и визов проблемМесеци преди началото на турнира, Джани Инфантино твърдеше, че Клубното световно първенство и следващото Световно първенство заедно ще донесат икономически ефект от 47 милиарда долара за САЩ. Също така, застанал до Доналд Тръмп в Белия дом, президентът на ФИФА заяви, че милиони хора ще дойдат в САЩ, за да гледат Клубното световно първенство – твърдение, което, меко казано, не се потвърди.
Догодина това трябва да е различно, ако градовете домакини искат да си възвърнат икономическия ефект от милиардите долари от федералния, щатския и градския бюджет, които са инвестирани. Чуждестранните посетители носят по-голяма стойност от местните фенове; по-вероятно е да резервират хотели, да наемат коли, да ползват градския транспорт, както и да харчат пари в ресторанти, барове и туристически обекти.
Предстои да видим как търговските войни на Тръмп, митата и отношението му към имиграцията ще повлияят на пристигането на чуждестранни фенове. Надеждата на ФИФА и градовете домакини е, че Световното първенство ще има повече време за продажба на билети и маркетинг. Клубното първенство нямаше определени стадиони до септември, телевизионни оператори до декември, а спонсори се присъединяваха, след като турнирът вече беше започнал.
Пакетите за мачовете на Мондиала вече са в продажба, а информираността на обществеността за този турнир е много по-голяма, отколкото за Клубното първенство. В месеците преди Клубното първенство, ФИФА похарчи над 50 милиона долара за маркетинг, включително големи суми за инфлуенсъри в социалните мрежи и реклами, но турнето на Джани Инфантино в американските градове и интервюто му с iShowSpeed не успяха да предизвикат вълнение.
Все пак остава предизвикателството да се обработят всички фенове навреме за началото на турнира през юни догодина. Много от тях няма да купят билети, докато не разберат, след жребия през декември, в кой град в САЩ, Канада или Мексико ще играе националният им отбор в груповата фаза. Това е проблем например за колумбийците, където срокът за получаване на американска туристическа виза е 15 месеца, за еквадорците 10 месеца, а за костариканците 9 месеца и половина.
Някои държави, включително Иран, все още са в списъка със забрани за пътуване, наложен от администрацията на Тръмп, което означава, че феновете от тези страни, съгласно действащите правила, биха могли да бъдат възпрепятствани да пътуват до турнира – въпреки че съществуват изключения за националните отбори и служителите на футболните федерации.
Динамични цени на билетите и празни стадиониФИФА прие модел на динамично ценообразуване за билетите, при който цените варират в зависимост от търсенето и предлагането. При популярни спортни и музикални събития това често води до скок на цените, но по време на Световното клубно първенство – където нито един мач не беше разпродаден – цените падаха заради липсата на интерес.
Първоначалният ценоразпис на ФИФА не беше добре приет от американския пазар. Най-евтиният билет за откриващия мач между Ал Ахли и Интер Маями на „Хард Рок Стейдиъм“ в Маями, след жребия през декември, струваше 349 долара. В седмицата преди началото на турнира, цените паднаха на 55 долара, а ФИФА предлагаше на студентите в колежа Маями-Дейд (който има над 100 000 членове) пет билета срещу закупуването на един билет на цена от 20 долара.
Моделът на динамични цени доведе и до абсурдни разлики. Цената на билета за полуфинала между Челси и бразилския Флуминензе на „МетЛайф“ падна до едва 13,40 долара през уикенда преди мача, а само 72 часа по-рано същият билет струваше 473,90 долара. Това означава, че билетът е можел да бъде по-евтин от сандвич със сирене и месо (15 долара) или бира (14 долара) на самия стадион.
Дори цените за финала варираха драстично. На 2 юли най-евтиният стандартен билет струваше 892 долара, но в деня на финала (неделя) цените паднаха на 199 долара. Финалът не беше разпродаден, но беше гледан от над 80 000 души, докато 16 от общо 63 мача имаха публика над 60 000.
Следвай ни:Снимки: Gettyimages