Министерството на социалните права в Испания е поискало разследване от прокуратурата, омбудсмана и Бюрото за борба с престъпленията от омраза, за да се изясни дали на 18-ия рожден ден на футболиста Ламин Ямал е нарушен законът за хората с увреждания, който забранява представления, подиграващи или омаловажаващи хора с увреждания. Както е известно, играчът на Барселона търпи критики, че за купона е наел хора с нисък ръст с цел забавление.
Както обясни пред EFE генералният директор по въпросите на хората с увреждания Хесус Мартин, ведомството е поискало разяснение дали на празненството на спортиста са били омаловажени хора с нисък ръст в нарушение на закона, който не предвижда санкции, но забранява подобни дейности от близо три години, пише "Марка".
Отговорникът по въпросите на хората с увреждания изрази загриженост от факта, че „младеж с толкова много последователи, инфлуенсър за млади хора, организира подобни партита, които могат да имат негативен ефект върху младежта“.
„Притеснява ни, че хора с пари, хора с власт, се чувстват безнаказани“, заяви Хесус Мартин, който припомни, че това е забранено в Испания от близо три години и че министерството „няма да стои със скръстени ръце пред тези индикации“, публикувани в медиите. „Законът е за всички, за скромните и за могъщите.“ „Нека се започнат необходимите разследвания и в зависимост от заключенията, да се действа“, категоричен бе той.
Lamine Yamal at his 18th birthday party. 😎😎 pic.twitter.com/Jn3ORWXYyN
— Football Tweet ⚽ (@Football__Tweet) July 14, 2025
Асоциацията на хората с ахондроплазия и други скелетни дисплазии с нисък ръст (ADEE), част от Испанската конфедерация на хора с физически и органични увреждания (Cocemfe), обяви, че ще предприеме правни мерки срещу Ламин Ямал за това, че според тяхната жалба, е наел хора с това увреждане за партито си.
Организацията осъди случилото се в комюнике, в което обявява „правни и социални действия“ за „защита на достойнството на хората с увреждания“.
Според ADEE случилото се на партито по случай пълнолетието на играча на Барселона нарушава „не само действащото законодателство, но и основните етични ценности на едно общество, което се стреми към равенство и уважение“.
Законът постановява, че са забранени представления или развлекателни дейности, в които се използват хора с увреждания или това обстоятелство, за да се предизвика подигравка, присмех или осмиване на публиката по начин, противоречащ на уважението, дължимо на човешкото достойнство.