Мнозина фенове и специалисти са на мнение, че "Златната топка" девалвира като стойност и наградата не се ползва със същия авторитет, както преди години. Но е факт, че няма футболист, който не мечтае един ден да вдигне най-престижното индивидуално отличие във футбола.

Тази година победителят ще стане ясен на 22 септември, а през август "Франс Футбол" ще обяви имената на номинираните. Кои са големите фаворити? Открояват се Усман Дембеле, който спечели всичко възможно в рамките на сезона с Пари Сен Жермен, и Ламин Ямал, който блести все по-ярко с екипа на Барселона. Мохамед Салах, Килиан Мбапе и Рафиня също имат своите аргументи.

Интересно е какво би било класирането в анкетата, ако върху него не оказват влияние никакви политически и икономически интереси, а подреждането се базира изцяло на представянето на фаворитите и постигнатото от тях. Ето играчите, които най-много заслужават да попаднат в челото на класацията.

10. Нуно Мендеш (Пари Сен Жермен)

Рядко ляв бек попада в дискусиите за "Златната топка", но Нуно Мендеш не е обикновен защитник. С пет гола и четири асистенции в сезон, в който ПСЖ спечели требъл, португалският бек беше неудържим и в двата края на терена. Две асистенции и два гола в четвъртфиналния двубой срещу Астън Вила илюстрираха какво може да направи един модерен бек. В защита той неутрализира десния фланг на Ливърпул в двата мача, удържайки позициите си в 25 единоборства. Въпреки че е засенчен от атакуващия блясък на Дембеле, Мендеш беше железният гръбнак на левия фланг на ПСЖ. За съжаление за него и повечето защитници, гласуващите винаги се фокусират върху блясъка на нападателите.

9. Роберт Левандовски (Барселона)

На 36 години Левандовски е статистическо чудо, отбелязвайки 27 гола в първенството и още 11 в Шампионската лига. Той не спираше да демонстрира класата си през сезон 2024/25. Полската икона държеше атаката на Барселона по време на треньорските сътресения и въпреки възхода на Ямал и Рафиня, остана стабилният лидер в съблекалнята. И все пак, без да е централната фигура в решаващите вечери в Шампионската лига, Лева трудно може да сенадява отличието да отиде при него.

8. Педри (Барселона)

Преди година Педри беше крехък. Сега е непоколебим. С четири гола в Ла Лига, пет асистенции и кампания в Шампионската лига, белязана от визия и издръжливост, испанският национал затвърди световната си класа. Той пропусна само един мач през целия сезон, а начинът, по който дирижира играта, и точността на подаванията му от 89%, са впечатляващи. Но на Педри му липсваха емблематични моменти в елиминационните фази на Шампионската лига – основен лакмусов тест за „Златната топка“.

7. Ашраф Хакими (Пари Сен Жермен)

Хакими може самода се гордее с постигнатото от началото на 2025 г. С шест гола, 14 асистенции и несравнимо постоянство, мароканецът направи десния фланг на ПСЖ огромна заплаха за всички противници. Голът му на полуфинала в ШЛ срещу Арсенал и голът му на финала срещу Интер добавиха златни страници към биографията му. Той остава най-завършеният краен защитник и може би най-пренебрегваният, когато се отнася до фаворитите за "Златната топка".

6. Жоао Невеш (Пари Сен Жермен)

Невеш е тихият архитект зад требъла на ПСЖ. Само на 20 години, той регистрира 91% успеваемост на подаванията и направи 57 успешни шпагата в Шампионската лига - рекорд, недостиган от началото на 2009 г. Срещу Арсенал той направи седем шпагата и затвърди мнението, че ПСЖ майсторски излиза от преса дори срещу най-силните опоненти. Португалският национал също така се нарежда в топ 10 по докосвания и ключови подавания. Без него ПСЖ не би бил същият отбор.

5. Мохамед Салах (Ливърпул)

Мо Салах отбеляза 29 гола и направи 18 асистенции в кампания, донесла на Ливърпул титлата в Премиър лийг. Египетският магьосник започна като титуляр във всичките 38 мача от първенството И все пак, в Шампионската лига, където се създават легендите, светлината му помръкна. ПСЖ елиминира Ливърпул, а Салах сякаш отсъстваше. Безспорно, египтянинът е един от най-добрите в света, но през 2025 г. не е най-добрият.

4. Витиня (Пари Сен Жермен)

Витиня е това, което се случва, когато талантът срещне зрелостта. Той записа шест гола, две асистенции и 95% точност на подаванията в Шампионската лига. В четвъртфиналите срещу Астън Вила той властваше в средата на терена със 164 докосвания. Въпреки това, в ШЛ му липсваше решаващият момент. Макар влиянието му да е неоспоримо, носителите на „Златната топка“ се коронясват в нощи като полуфиналите и финалите. Витиня беше компасът на ПСЖ, но не и героят.

3. Рафиня (Барселона)

Рафиня беше неудържим този сезон. Цифрите говорят сами: 18 гола и 9 асистенции в Ла Лига, и невероятно представяне в Шампионската лига, където стана първият играч, оглавил едновременно класациите за попадения и завършващи пасове в един сезон в турнира. Неговият хеттрик срещу Байерн не беше черешката на тортата, защото бразилецът се разписа седем пъти в 4 издания на "Ел Класико". Въпреки това, в сянката на блясъка на Ямал и без трофея от Шампионската лига, Рафиня няма как да грабне "Златната топка".

2. Ламин Ямал (Барселона)

На 17 години Ямал стана най-младият голмайстор на полуфиналите в Шампионската лига и най-младият футболист с титла в Ла Лига. Неговите 9 гола и 13 асистенции в 31 мача като титуляр не казват достатъчно. Той танцуваше през защитата на Интер и превърна всеки финал, в който участва, в запомнящо се шоу. Ямал чупеше рекорди и караше всички да му се възхищават. Ако не беше требълът на ПСЖ, той вече щеше да държи "Златната топка".

1. Усман Дембеле (Пари Сен Жермен)

Дембеле изведе ПСЖ до титлата в Лига 1, Купата на Франция и първия им трофей в Шампионската лига. С 21 гола в първенството и 6 асистенции, плюс участие в цели 14 гола в ШЛ, той се представи отлично във всеки важен момент. Дембеле асистира и в двата мача от четвъртфиналите, отбеляза и подаде за гол срещу Арсенал, и добави две асистенции при гръмката победа с 5:0 над Интер в големия финал. Нападателят вкарваше гол на всеки 73 минути и след всичко изброено едва ли има много хора, които да не са съгласни, че той най-много заслужава "Златната топка".

Следвай ни: