Тринадесетима поставени при мъжете и десет при жените отпаднаха преди втори кръг на "Уимбълдън", включително четирима от Топ 10 и при двата пола. Доколко това може да се отдаде на прегаряне, питат от сайта tennis.com.

Не беше толкова отдавна, когато тенисът жужеше, че по отношение на възрастта „30 са новите 20“. Водени от Голямата тройка, но включително играчи като Фернандо Вердаско, Фелисиано Лопес и дори „Д-р Иво“ Карлович, тези ветерани все още нанасяха победни удари в края на 30-те си години.

❌ Zverev (3)
❌ Musetti (7)
❌ Rune (8)
❌ Medvedev (9)
❌ Cerundolo (16)
❌ Humbert (18)
❌ Popyrin (20)
❌ Tsitsipas (24)
❌ Shapovalov (27)
❌ Bublik (28)
❌ Michelsen (30)
❌ Griekspoor (31)
❌ Berrettini (32)

Equalling the all-time record for most seeds to lose in Round 1… pic.twitter.com/yDjBINCSxk

— Tennis TV (@TennisTV) July 1, 2025

Предвид физическата форма на тези играчи, дали 40 е било предопределено да бъде „новото 30“?

Изглеждаше абсурдна идея – и беше. Миналата година на "Уимбълдън" средната възраст на финалната четворка при мъжете, въпреки присъствието на 37-годишния Новак Джокович, беше 27. Точно в идеалния период за развитие. Шампионът Карлос Алкарас беше на 21, а полуфиналистът Лоренцо Мусети – на 22.

Но неотдавнашният успех на това младежко въстание (когортата включва още Яник Синер, Джак Дрейпър, Якуб Меншик и новата сензация Жоао Фонсека) има и тъмна страна. Някои от по-постоянните играчи, стълбове, които са предизвиквали и понякога са побеждавали опоненти от Голямата тройка, може би се борят с прегаряне – или нещо подобно.

Първият ден на "Уимбълдън" беше лош за много топ играчи. Но загубите на три от големите, надеждни звезди на играта – Даниил Медведев, Матео Беретини и Стефанос Циципас – бяха повод за размисъл. И тримата поставени играчи са достигали финали на турнири от Големия шлем и все още са в разцвета на силите си.

Други поставени се бориха с горещата вълна, обхванала Лондон през първите два дни на това, което може да се нарече само клане. В понеделник ATP загуби още №8 Холгер Руне и №16 Франсиско Серундоло, заедно с двама други поставени. WTA претърпя три жертви, най-високо поставената от които беше №9 Паула Бадоса.

После дойде вторник. Стълбовете на ATP Александър Зверев, поставен под №3, и №7 Мусети, поведоха парад от шестима поставени, които отпаднаха, докато №2 Коко Гоф, №3 Джесика Пегула и №5 Чинуен Женг също бяха елиминирани. Общо 13 от поставените при мъжете и 10 при жените отпаднаха след първи кръг, включително четирима от Топ 10 и при двата пола.

Медведев, бивш №1, петкратен финалист на турнири от Големия шлем и бивш шампион на US Open, е само на 29 години, но преживява трудни времена. Спечелил е 20 титли от ATP, но нито една от май 2023 г. Загубил е последните си шест финала, ранглистата му е спаднала до №9 (засега) и загуби на "Уимбълдън" от №64 Бенжамен Бонзи.

„Бих се изненадал, ако откриете мач, в който той играе така, както в който и да е друг мач тази година“, каза Медведев пред репортери след това.

Реакцията на високия руснак на неговите и други неотдавнашни неуспехи е философски анализ, примесен с тенденция да се прави, че нищо не се е случило.

„Е, не се паникьосвам“, каза Медведев след загубата, като същевременно призна, че е бил „наистина притеснен“, след като загуби в първия кръг на Ролан Гарос – и след това не успя във втория си мач на турнира ATP 250 в 's-Хертогенбош. Медведев оправи кораба си в Хале (загуби финала от Александър Бублик), но се спъна в понеделник.

„Много загуби подред напоследък, различни“, каза той за неотдавнашните си поражения, нанесени от експерти на клей, включително Каспър Рууд и Мусети. „Не съм твърде притеснен“, заключи той, добавяйки, че очаква с нетърпение предстоящия сегмент на предпочитаните от него твърди кортове. Но напрежението ще бъде голямо.

Цциципас, на 26 години и с ранг №26, е бивш №3 в ATP и двукратен финалист на турнири от "Големия шлем". Той се бори от повече от година, отчасти поради контузия на гърба, която се обостри на "Уимбълдън", където се отказа от мача си, след като загуби първите два сета от №113 в ATP Валентин Ройер. Циципас беше пристигнал на "Уимбълдън" с големи надежди – и известен багаж освен контузиите.

„Играех добър тенис (преди "Уимбълдън")“, каза той след загубата. „Чувствах, че имам добър шанс тук. Наистина не знам какво друго да кажа. Трудно ми е да осмисля случилото се.“

Преди няколко седмици, на най-добрата си настилка на "Ролан Гарос", Циципас загуби от италианския квалификант Матео Джиганте. На мрачна пресконференция след това той призна, че се чувства изтощен: „Със сигурност съм бил по-свеж в миналото и просто се опитвам да намеря отново този баланс, как мога да играя мач след мач, чувствайки се възможно най-свеж.“

Цциципас намекна и за разрушителното въздействие на по-младите играчи: „Съставът в момента е много по-труден, отколкото беше тогава (около 2021 г.). Играчите са много по-зрели. Ударите са се променили. Играчите играят почти с два форхенда. Трябва да адаптирам играта си. Трябва да обмисля някои неща, които да променя в бъдеще, защото интензивността нараства много, а физически никога не е било така, както сега.“

Ключовата дума е „интензивност“. Тя помага да се обяснят сравнимите трудности, пред които са изправени редица други играчи под 30 години, някога смятани за голям успех, дори ако, като Медведев, избягват да я споменават. Играта става все по-изтощителна. През 2024 г. на "Уимбълдън" имаше 37 мача с пет сета – най-много на турнир от "Големия шлем" в Откритата ера. Не е случайно, че загубата на интензивност и прегарянето са се превърнали в проблеми за играчи на определена възраст.

Матео Беретини може би е най-тревожният случай сред всички тях. Харизматичният, висок 196 см, 29-годишен тенисист беше поставен под №32. Бивш финалист на "Уимбълдън", той беше нокаутиран след петсетова битка с №109 на Полша Камил Майхжак. Беретини по-късно разказа пред медиите за борбата си да намери интензивност и увереност:

„Ще кажа нещо, което може би не е правилно. Тенисът през последните месеци беше наистина труден за мен. Мисля, че можехте да го видите на корта днес. Много съжалявам за хората, които ми помогнаха да стигна дотук, и за всички, които го направиха възможно. Говоря за физическото, и очевидно за тениса – и за всичко. Но, честно казано, това не е начинът, по който исках да бъда на корта, исках да се наслаждавам да съм там.“

Това беше изключително откровено признание от играч, който е имал повече от достатъчно проблеми с контузии и който спечели три титли от ATP миналата година – но също така наблюдаваше как някои от италианските му сънародници го изпреварват в ранглистата.

„Изненадах се от доброто ниво, което мога да имам, но това не е проблемът за мен“, каза Беретини, който пропусна два месеца и взе ракета отново едва във вторник преди началото на "Уимбълдън". Вместо това той беше разочарован от липсата си на радост.

„Екипът ми смяташе, че завръщането ми тук, на толкова специално място за мен, ще ми помогне да се почувствам по-добре, но не стана така. Просто трябва да отделя малко време и да помисля за бъдещето си, защото това не е начинът, по който обичам да прекарвам времето си на корта.“

Какво ще ни донесе бъдещето, скорошната история подсказва, че играта отново принадлежи на младите и интензивните. А прегарянето може би е „новият враг“, пишат от tennis.com.

Следвай ни:

Снимки: Gettyimages