Босна и Херцеговина спечели изключително важна победа с 1:0 над аутсайдера Сан Марино в квалификационен мач за световното първенство от група “H”, игран в доста топлото време в Зеница. В герой за домакините се превърна легендата на местния футбол и рекордьор по попадения Един Джеко, който влезе като резерва и само няколко минути по-късно се разписа за единствения и победен гол в 66-ата минута. Мачът премина под доминация на домакините, които обаче дълго време се затрудняваха да отбележат.
Така Босна продължава да е с перфектен актив дотук след 3 мача и да е лидер в групата си, където са още тимовете на Австрия, Румъния и Кипър. Сан Марино пък остава на дъното без нито една спечелена точка.
Golom Edina Džeke u 66', Bosna i Hercegovina je savladala San Marino sa 1:0 i zadržala maksimalan učinak u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.#NFSBiH #zmajevi #europeanqualifiers #worldcup2026qualifiers #UEFANationsLeague pic.twitter.com/nDWlp5GKn9
— NFS BIH (@NFSBiH) June 7, 2025
Логично домакините веднага натиснаха непретенциозния си съперник, но през първото полувреме не успяха да се разпишат. Пропуски за Босна направи на няколко пъти нападателят на Самед Баждар, който първо стреля в тялото на стража на Сан Марино Едоардо Коломбо, а след това от удобна позиция стреля с глава в аут.
През втората част мачът продължи в същото русло. Пак Баждар в 55-ата минута излезе на добра позиция, но стреля право в ръцете на вратаря на гостите. Наложи се положението да спасява ветеранът Един Джеко, който влезе в игра в 62-рата минута. 39-годишният футболист веднага имаше добра възможност, но стреля от добра позиция в аут. В 68-ата минута обаче крепостта на Сан Марино най-после падна. Друга от резервите - Аман Дедич, пусна чудесен извеждащ пас към Джеко, който очи в очи с Коломбо изигра майсторски ситуацията и се разписа - 1:0 за Босна.
Edin Džeko en sélection :
— Actu Foot Stats (@Actufoot_stats) June 7, 2025
🏟️ 141 matchs
⚽ 68 buts
🎯 29 passes décisives
97 G/A. pic.twitter.com/yio9OvWzyY
До края на срещата балканците можеха и да удвоят, но в 79-ата минута Дженис Бурнич стреля опасно от въздуха, но топката профуча над вратата на гостите. Четири минути преди края на мача стражът на Сан Марино Коломбо отново се понрави и спаси Ермедин Демирович, а Джеко бе съвсем близо до второто си попадение, но шутът му мина с малко встрани.
Следвай ни: