Борусия (Дортмунд) постигна впечатляващ обрат и победи като гост с 4:2 Байер (Леверкузен) в дербито от предпоследния 33-ти кръг на Бундеслигата. “Aспирините” имаха тотално превъзходство през първото полувреме и поведоха, но още през първата част допуснаха обрат за 1:2, като феноменални изяви имаше стражът Грегор Кобел, който спаси куп положения. През втората част обаче Дортмунд игра много по-добре и подпечата победата си.
Така Борусия продължава с впечатляващото си представяне и седмица преди последния кръг запазва шансовете си за топ 4, като е само на точка от 4-тия Фрайбург. Дортмунд записа четвърти пореден успех и има шест победи и равенство в последните си седем мача. Чаби Алонсо, който в петък обяви, че ще напусне Леверкузен в края на сезона, пък записа първа загуба в последните осем мача.
Срещата започна със силен натиск на Леверкузен, като още в 4-ата минута звездата на домакините Флориан Виртц предприе индивидуален рейд в типичния си стил и стреля опасно, но Грегор Кобел успя да избие. Няколко минути по-късно и Алехандро Грималдо пробва удар, този път от дистанция, но стражът на Дортмунд отново внимаваше. В 11-ата минута Роберт Андрих също отправи шут от дистанция, но Кобел пак успя да избие. Осем минути по-късно “аспирините” получиха дузпа за нарушение на Рами Бенсебаини срещу Грималдо, но ВАР показа, че играчът на Дортмунд играе с топката и реферът Дениз Айтекън отмени решението си.
Тоталното превъзходство на Леверкузен продължи и в 28-ата минута Кобел трябваше да спасява удар на Нейтън Тела, излязъл очи в очи с него. В 31-вата минута обаче нямаше какво да помогне на гостите. Джереми Фримпонг и Флориан Виртц размениха двойно подаване в наказателното поле на Дортмунд и нидерландецът с бомбен шут с левия крак откри - 1:0 за Леверкузен. Само минута по-късно обаче Борусия успя веднага да изравни. Карим Адейеми получи добър пас отдясно и подаде успоредно на вратата към Юлиан Брант, който простреля Лукас Храдецки - 1:1. Това бе и първият точен удар на “жълто-черните”.
След това пък Кобел продължи чудесата си от храброст на вратата на Борусия, след като спаси нови опасни удари отблизо на Тела и Виртц. А Дортмунд пък продължи със страхотната си ефективност и с втория си точен изстрел вкара отново. Паскал Грос намери включилия се отдясно Юлиан Риерсон, а норвежецът с отмерен удар простреля Храдецки - 1:2. В даденото от съдията продължение пък Амин Адли нацели напречната греда на Кобел с глава, след като засече центриране на Фримпонг.
През втората част от голямото превъзходство на Леверкузен не остана и помен, а Дортмунд успя да вкара още две попадения, с които подпечата победата си. В 73-тата минута Карим Адейеми бе изведен отлично от Брант, който му върна услугата, и с мощен удар направи 1:3. Четири минути по-късно Серу Гираси окончателно отчая домакините, след като се възползва от грешка в защитата на “аспирините” и с топовен изстрел от границата на наказателното поле наказа Храдецки за 1:4. До края на срещата имаше време за почетен гол на резервата Йонас Хофман, който в продължението на мача засече с глава центриране на Виртц и оформи крайното 2:4.
Следвай ни: