Президентът и старши треньор на волейболния ЦСКА Александър Попов е категоричен, че отказът на Столичния общински съвет да даде името „СК ЦСКА“ на една от бъдещите метростанции е плод на фенски пристрастия. Попов бе гост в подкаста „Още от дете“, където коментира тази, както и още актуални теми около волейболния, футболния армейски клуб и червената общност.
„ЦСКА не е политическа структура, за разлика от нашите съперници винаги сме бягали от симбиоза на власт и спорт. Така че няма да влизаме в политически спор, защото решението на СОС е раздробено, различни структури не са под партиен сговор. Което пък ни навява на мисълта, че е наистина просто фенщина.
Сложен е казусът, но около бъдещата спирка „СК ЦСКА“ продължават да спортуват стотици деца. От 20 години спирките на наземния транспорт се наричат „СК ЦСКА“ и не е правилно да се казва, че казусът с бъдещата станция е „преименуване“ на „СК ЦСКА“, а именуване“. Те искат да я преименуват на „Шипченски проход“. В непосредствена близост е т.нар. спортно училище на ЦСКА (бел. ред. „СУ „Ген. Вл. Стойчев“), което в момента е държавно. В момента в него учат 600 деца, от които 500 са спортисти на най-различни армейски клубове. Тези деца слизат на спирка „СК ЦСКА“. Откъде накъде да слизат на „Шипченски проход“, когато метрото спира покрай нас?
Все едно нашата общност да има нещо против метростанцията пред стадион „Георги Аспарухов“ да се нарича „Сухата река“. То е смешно.
Твърдо сме убедени, че това нещо няма да го допуснем.
Бях информиран за този казус от фенове, те са главното действащо лице, те са хората, които показват истината за нашата общност – от време на време охулвани и принизявани. Без тях този казус щеше да бъде доста лесно заметен.
Попов коментира и защо ВК ЦСКА все още няма нова зала.
„Ние се борим от десетилетие за придобиване на спортните зали на ЦСКА. Няма да си ги сложим в джоба и да ги изкараме извън България. Нашата в момента е държавна, през годините сме срещали отпор от различните структури, които са я стопанисвали.
Години наред децата и юношите нямаше къде да спортуват, зала „Армеец“ беше взета и разрушена, на нейно място в момента е „София Тех Парк“.
Намерих спонсори, отидохме в Министерство на икономиката, което беше принципал. Искахме да построим нова зала или поне да реновираме тази. Три разговора имах с различни министри на икономиката, нищо не се случи. Тогавашният ни спонсор просто каза „Искам да построя нова зала или да направим тази в съвременен вид“. Този човек беше втрещен от това, че никой не иска да му вземе парите за целите на една обществена структура. Това беше шефът на „Хиполенд“ Мариан Колев, голям цесекар.
Нашите съперници във волейбола – Левски, си построиха собствена зала. Това е частна инвестиция в комплекс, където собствениците на Левски са построили бизнес център. По същото време намерихме собственици, които искаха да направят нещо подобно. Ние обаче държим нашата зала и индентичност да остане там, където е била толкова години. В Костинброд ни канят: „Елате, ние ще Ви построим всичко“. Ние не можем на базата на конюктурата в момента да забравим всичко, което е било вградено преди нас. Така че опитваме на мястото, на нашата зала, на исторически нашия терен, с наши средства, да построим зала, но не ни се позволява. В последните години ни бе разрешено да търсим инвеститори, които да осъвременят залата или да построят нова. Така че ние искаме и ще го направим, нека да бъдем оптимисти. С нова зала ЦСКА ще може да просперира финансово и да се развива като клуб, всичко друго е кърпеж и компромис.
В Левски и ЦСКА по-трудно може да стане разрухата, ЦСКА оцеля 5 години без грам финансова подкрепа, а в Пазарджик, след сътресенията, всичко приключи за един месец. През 2021 г. приключихме по-рано в плейофната серия. Хебър имаха организационни трудности, през сезона ме бяха поканили, но им отказах. Помогнах им в плейофите, станахме шампиони. Кметът, който беше главно действащо лице, ме покани за следващия сезон – финансово предложение, перспектива пред отбора, нямало как да откажа. При отказа си му дадох следния пример: всичко е прекрасно, много хубаво, пълна ти е залата – 2000 души на всеки мач, но от тези 2000 човека – всички от Хебър, половината са от ЦСКА. Това е разликата, като дойдеш в София, нито един от нашата зала няма да е от Хебър.
В момента сме в прекрасни взаимоотношения с футболния отбор и собствениците му. Както Барселона и Реал М са доминанти и в баскебола, и хандбала, и в България може да се случи. На футболните мачове когато ходя, съм в Сектор Г. Той е органично тяло. Най-важните неща са налице – професинализъм, финансарине, отдаденост. Ако собствениците и феновете имат търпение, нещата ще се случат“, заяви Сашо Попов.
Следвай ни: