Починалият рано тази сутрин 266-и папа Франциск I беше не просто любител, а голям почитател на футбола. Бившият кардинал на Аржентина Хорхе Марио Берголио, както е истинското му име, неведнъж е споделял, че едни от най-щастливите му мигове са трите световни титли по футбол, спечелени от националния отбор на родината му.
Луд фен на Аржентина и Сан Лоренсо
Папата беше и заклет привърженик на Сан Лоренсо – футболен клуб от квартал Боедо на столицата Буенос Айрес.
За родения на 17 декември 1936 година Хорхе Марио Берголио има немалко интересни факта – той е първият папа йезуит, първият папа южноамериканец и първият папа от близо 13 века, който не е европеец. И нещо, което запалянковците ценяха, Франциск I беше ортодоксален в аржентинската любов към футбола.
Израснал недалеч от стадиона на Сан Лоренсо, малкият Хорхе наследява любовта си към отбора от своя баща Марио Хосе Берголия, който работи като железничар и е баскетболист в клуба. Не е ясно дали Бог има пръст в цялата работа, но бъдещият папа става привърженик на отбор, кръстен на свещеник. Още повече, че големият футболен враг на Сан Лоренсо е Индепендиенте, който е известен с прозвището “червените дяволи”. И Франциск I, като всеки привърженик на аржентинските "светци", винаги ги е ненавиждал.
Хосе Марио Берголио подкрепя Сан Лоренсо, един от петте най-големи клуба в Аржентина заедно с Бока Хуниорс, Ривър Плейт, Индепентиенте и Расинг, дори и докато расте в църковната йерархия. Той е на стадиона, когато е обикновен свещеник, след това като архиепискот на Буенос Айрес и впоследствие като кардинал на Аржентина.
В първите си години като папа той се връща назад в своето детство, разказвайки за първия си допир с топката.
Слагали го на вратата заради недобра техника
"Спомням си парцалената топка: кожата беше скъпа, а ние бяхме бедни, гумата още не беше толкова разпространена, но ни беше достатъчна - парцалена топка за забавление и за правене на чудеса в играта на площада близо до дома", разказа Франциск. "Не бях сред най-добрите! Всъщност бях това, което в Аржентина наричат "pata dura" – буквално "твърд крак". Затова винаги ме слагаха на вратата. Но това, че бях вратар, беше чудесно училище за мен. Вратарят трябва да е готов да реагира на опасности, идващи от всички страни", връщаше се назад във времето с усмивка папа Франциск, разкривайки още, че е тренирал и баскетбол.
В друго интервю преди време папата за първи път говори за световната титла, спечелена през 1986 година с лидер Диего Армандо Марадона.
По време на финала със Западна Германия Хосе Марио Берголио е на обучение във Франкфурт.
"Не можах да гледам финала на Световното първенство в Мексико. Едва на следващия ден разбрах за победата на Аржентина над Германия, когато едно японско момче написа "Viva l'Argentina" на дъската по време на час по немски език. Спомням си това като лична победа над самотата, защото нямах с кого да споделя радостта си: самотата те кара да се чувстваш сам, докато това, което прави радостта красива, е способността да я споделяш", разказа тогава папата.
Там той споделя и за Марадона.
"Срещнах Диего Армандо Марадона по време на Мача за мира през 2014 г. С удоволствие си спомням всичко, което Диего направи за "Scholas Occurrentes" - фондацията, която се грижи за нуждаещите се по целия свят.
На терена той беше поет, велик шампион, който донесе радост на милиони хора, както в Аржентина, така и в Неапол. Той беше и много крехък човек“, сподели папата.
"Когато ми съобщиха за смъртта на Марадона, се помолих за него и изпратих на семейството му броеница с няколко лични думи на утеха", добави той.
Всъщност, през живота си Марадона се е срещал няколко пъти с папа Франциск, който е негов почитател. Диего подари на папата известната си фланелка с номер 10 с надпис "Francisco".
Само една е срещата му с Лионел Меси, другата голяма икона на аржентинския футбол. Това се случва през 2013 година, малко след като е избран за папа.
Не гледа финала на Световното през 2022 заради обет пред Бог
Любопитен е фактът, че Франциск не наблюдава по телевизията финала на Световното първенство през 2022 година между Аржентина и Франция.
Причината - 32 години по-рано той дава обет пред Бога, че повече няма да гледа телевизия, „защото не е добре за него“. Все пак след триумфа на Меси и съотборниците му местните медии издадоха, че папата е слушал мача по радиото и е бил изключително развълнуван и щастлив след драматичната победа с дузпи.
Едно изказване на папа Франциск и грешно интерпретиране на думите му предизвика голям словесен пожар не само в Аржентина, а и по целия футболен свят. В родината му скочиха като ужилени, че папата е избрал Пеле за футболист №1 на всички времена. Но всъщност той не казва точно това. Твърди, че бразилецът е с най-голямо сърце.
Ето цялата истина.
На въпрос кого предпочита като футболист №1 – Марадона или Меси, Франциск отговоря по следния начин: „Футболните им качества са огромни и безценни. Меси е джентълмен, а Марадона се провали като човек. Той се подхлъзна много болезнено извън терена, а хората около него не му подадоха ръка. Бих добавил обаче и трето име – Пеле. От тях тримата Пеле е с най-голямо сърце. Срещнах го веднъж в самолета за Буенос Айрес. Поговорихме. Впечатли ме добрата му и голямата му човечност“.
Починалият на 88 години аржентинец приживе получи стотици фланелки от кого ли не. Включително и такава на ЦСКА, подарена му от Христо Стоичков. Отделно Ицо връчи на Франциск и копие на „Златната топка“.
„Аз съм гражданин по душа. Човек, който обича футбола и който обожава авангардното кино“.
В едно друго откровено изказване Франциск твърди: „Обожавам операта, тангото. Както и химията, която изучавах преди да се отдам на религията. Но футболът – най-красивата игра на света, е голямата ми страст“. БЛИЦ СПОРТ