Новият доклад на УЕФА за финансовото състояние на европейските клубове вече е публикуван, предоставяйки уникален и задълбочен анализ на финансите в спорта. Според анализа приходите на клубовете растат с безпрецедентни темпове – 2,9 милиарда евро годишно, достигайки рекордните 26,8 милиарда евро към края на финансовата 2023 г. Очаква се общата сума да надхвърли 29 милиарда евро през 2024 г., благодарение на по-високите парични награди в клубните турнири на УЕФА и солидарните плащания към отбори, които не участват в тях.
Въпреки влиянието на пандемията, приходите от европейски клубен футбол са нараствали с поне 1 милиард евро годишно през последните 10 години.
Докладът се превърна в ключов инструмент за наблюдение на финансовото състояние на футбола и идентифициране на рискове, които могат да засегнат европейския футбол. Както показва последното издание, футболът в Европа остава също толкова силен и динамичен извън терена, колкото и на него.Този изключителен успех се дължи, разбира се, на откритата конкуренция и честната игра на терена, на здравословните съперничества извън него и на любовта на феновете към играта. Ангажиментът на УЕФА към спортните заслуги, промоцията и изпадането на отборите, финансовата солидарност и устойчивостта, както и социалното въздействие на футбола, също са в основата на растежа на играта. Това прави европейския футбол силен – отвъд устойчивостта и финансовия успех, той е модел, създаден да поддържа играта на всяко ниво – от върха до основата на пирамидата.”
Александър Чеферин, президент на УЕФА
Предупреждения, както и успехи
Докладът не само отбелязва рекордни приходи, но също така е ключов инструмент за наблюдение на финансовото състояние на европейския футбол и идентифицира някои рискове, които застрашават бъдещето му.
Например, докато заплатите на играчите са се увеличавали с по-устойчиви темпове, други разходи продължават да растат бързо. Операциите, свързани със стадионите и търговската дейност, са засегнати от инфлацията след пандемията, а клубовете се изправят пред предизвикателството да подобрят рентабилността си, като същевременно ограничат нарастването на работната сила и използваните ресурси. Общите заплати за неигровия персонал са се увеличили значително както през 2023 г. (+19%), така и през 2024 г. (+12%).
По-малко клубове смениха собственика си през 2024 г., но тази тенденция продължава да се развива, като има повече миноритарни инвестиции и повече случаи, в които е необходимо да се идентифицира „крайният бенефициент-собственик“ на някои клубове. Тазгодишният доклад разглежда тези все по-сложни структури на собственост в детайли.
Дълбок анализ, подходящ за фенове и финансови експерти
Чрез анализ на финансите на над 700 клуба от първите дивизии в 55-те национални асоциации на УЕФА, докладът European Club Finance and Investment Landscape предоставя изчерпателен обзор, достъпен както за експерти, така и за обикновени фенове.
Докладът позволява сравнение на клубове по 12 финансови показателя, включително приходи от търговска дейност, стойност на съставените отбори и разходи за заплати на играчи и персонал. За да отбележи 15 години на събиране на детайлни клубни данни, докладът сравнява водещите 20 клуба през 2009, 2014, 2019 и 2024 г., като подчертава значителния растеж във футболните финанси.
Докладът е идеално допълнение към есенния European Club Talent and Competition Landscape, който представя нарастващата популярност на футбола сред феновете, както и успехите и предизвикателствата на клубовете и играчите в Европа.