Футболът е поле, където се сбъдват много мечти, други пък биват прекършени, но има и такива, които превръщат съвсем обикновени хора в световни знаменитости и любимци на феновете. Подобна е историята на бившия бразилски журналист и треньор Жоао Салданя. Неговият живот е въплъщение на мечтата на всеки репортер, пишещ за футбол – да стане треньор на най-силния национален отбор в историята.
Жоао Салданя е роден на 3 юли 1917 г. в Алегрете (щат Рио Гранде до Сул). През 1923 г. родителите му се преместват в град Куритиба (щат Парана), където 6-годишното момче за първи път научава какво е футбол. Къщата, закупена от баща му Гаспар Салданя, е само на две пресечки от стадиона на Атлетико Паранаензе. Не е изненадващо, че Жоао по цял ден е край футболното игрище, където гледа тренировките на отбора.
Момчето живее с футбола в Куритиба в продължение на пет дълги години. След това семейството му се връща в Рио Гранде до Сул през 1928 г. Баща му отваря нотариална кантора, а няколко години по-късно порасналият Салданя скоро се присъединява към Комунистическата партия, в която бързо напредва и стига до лидерска позиция. След като навършва пълнолетие, Жоао отива да учи в Рио де Жанейро, където отново се занимава с това, което обича, съчетавайки следването си за юрист с игра за Ботафого. Не му е предопределено нито да стане наследник на баща си, нито велик футболист.
Насърчен от съпругата си Рут, Салданя все пак решава да се откаже от политиката и да се пробва в журналистиката. Негов баджанак е Руи Виоти, известен спортен коментатор, чиято радиопрограма е една от най-популярните в страната. По негова препоръка Салданя се озовава в радиостанция „Гуанабара“, където открива призванието си. Няколко години по-късно спортните анализи на Жоао Салданя са излъчвани по пет радиостанции и три телевизионни канала. Води и авторска колонка в пет печатни издания. Жъне истински фурор.
Познанията си във футбола допълва чрез опита, придобит по време на работата си с Изидор Кюршнер. Великият унгарски треньор води Ботафого през 1939-1940 г., а Салданя през това време е негов преводач. Известният иноватор и изобретател на схемата „WM“ с готовност сподели познанията си по тактика с Жоао и учи своя преводач да разбира футбола толкова фино, че дори 20 години по-късно Салданя не губи тези умения. След като се заема с журналистика, те му помагат да се сдобие с репутацията на най-добрия спортен анализатор в най-футболната държава в света.
През 1955 г. започва на непълен работен ден в любимия си клуб. В Ботафого е едновременно администратор, преводач и съветник на президента. Клубът е в сериозна финансова криза и Жоао заема всички тези позиции, зада се пестят средства. Но дори и самият той не може да си представи каква още роля може да поеме. През 1957 г. Ботафого остава без треньор в навечерието на едно финансово добре подплатено турне. Отборът едновременно има сериозна нужда от треньор и пари. Затова президентът на клуба предлага треньорския пост на Салданя, който няма и ден опит на подобна позиция.
Постът макар и престижен е временен, но Жоао се заема с пълна отговорност, като същевременно използва подход, необичаен за професионалните треньори. Още на първата тренировка Салданя заявява: „Виждате ли дясната зона на терена - от нашето наказателно поле до вратата на съперника? Не позволявам на никого от вас да си вре носа там. Това е коридорът на Мане Гаринча. Всички останали ще играят в центъра и вляво. Не смейте да се доближавате до Мане. Оставете го да прави каквото си иска, а вашата работа е да чакате пас от него и да стреляте към вратата.” Преди отборът му да излезе на терена, Салданя препоръчва: „Ако по време на мача почувствате, че тактиката ми не дава резултат, променете я в движение и не се съобразявайте с мен.“
Изненадващо, но този подход дава резултат. Отборът на Салданя започва силно и завършва редовния сезон на щатското първенство на първо място. Предстои финал срещу Флуминензе. По това време Ботафого не е играл на финал от девет години и вече е забравил вкуса на победите. През това време Флу три пъти стига до решаващия мач и веднъж става шампион. Неформалният подход на Салданя освобождава отбора от напрежението. Футболистите на Ботафого играят с лекота, дриблират самостоятелно и стрелят с ножични удари. Така идва успехът с 6:2 пред 99 хиляди зрители на „Маракана“. Тази победа е най-голямата в историята на финалите на шампионата Кариока (първенството на щат Рио де Жанейро). Назначеният в момента на безизходица Салданя триумфално връща титлата на Ботафого.
...През 1967 г. в бразилския национален отбор започва истинска треньорска въртележка. „Селесао“ играе огромен брой демонстративни мачове, организирани от ръководството на федерацията и олигарха Пауло Мачадо де Карвальо. Световният шампион от 1962 г. Айморе Морейра формално е назначен за селекционер, но при непрекъснати комерсиални турнета начело се изреждат множество различни специалисти, които често водят отбора само в един мач. Не е изненадващо, че много от тези срещи завършват с поражения и уронват престижа на най-силния отбор в света.
За да успокои както обществеността, така и пресата, която прави отбора и ръководството на националния отбор на пух и прах, шефът на Бразилската футболна конфедерация Жоао Хавеланж (бъдещият президент на ФИФА) през 1969 г. предприема неочаквана стъпка - кани Салданя да оглави „селесао“. Очакването е, че назначаването на известен журналист ще успокои критиките в пресата. Едва ли обаче някой е очаквал успехи от новия треньор. Водещият спортен анализатор на Бразилия по това време не е бил треньор от десет години.
Салданя се заема за работа с характерната си сериозност и отдаденост - веднага променя системата на отбора. Вместо огромен набор от играчи, необходими за безкрайните демонстративни турнета, той съставя списък от 22 футболисти, които ще бъдат ядрото на отбора в предстоящия квалификационен цикъл за Мондиал`70. Обявява имената им на пресконференцията по повод от назначаването си. Салданя превръща Сантос и Ботафого в гръбнака на националния отбор. Следващата стъпка е преходът към схема 4-2-4, което прави възможно използването на всички големи звезди на „селесао“ едновременно. Основната иновация е повишеното внимание към проблемите на отбраната. Традиционният бразилски девиз: „Вие ще вкарате колкото можете, а ние ще вкараме колкото искаме“ не сработва на Световното първенство през 1966 г. При Жоао Салданя всички работят в защита - дори нападателите трябва да се върнат, ако противникът атакува с числено предимство. Това е наистина революционна идея за Бразилия!
Отборът веднага започва да печели - както в приятелски, така и в официални мачове. Трябва да се каже, че по това време Салданя вече не е човекът, който позволява на играчите сами да променят тактиката и да правят каквото си искат по време на мача. На една от пресконференциите си обявява, че в националния отбор ще играят само гладни хищници. До края на годината, когато бразилците се класират за Световното без да загубят нито една точка и с голова разлика 23:2, отборът започва да бъде наричан „хищниците на Салданя“.
Жоао става и много по-суров към недоброжелателите си. Когато вратарят Манга Аилтон, когото Салданя не вика в националния отбор, обвинявайки го, че е провалил Ботафого при загуба от Бангу, решава да атакува треньора, той се нахвърли върху него с пистолет и нещастният страж бяга изплашен през оградата. В абсолютно същия дух Салданя решава конфликта с Доривал Юстрич, с когото се е конкурирал за селекционерския пост на „селесао“. Юстрич активно критикува в пресата, въпреки очевидните успехи на националния отбор. Стига се до среща между двамата, на която Жоао също вади пистолет и дори стреля няколко пъти във въздуха.
Трябва да се отбележи, че феновете са във възторг: след дълъг списък от треньори, които не смеят да противоречат на екстравагантностите на ръководството, „селесао“ най-сетне е оглавен от специалист, който твърдо защитава позицията си и постига победи на терена. Салданя се осмелява да противоречи дори на правителството. В края на 1969 г. Емилио Гарастаза Медичи става президент на Бразилия. Неговото управление става апотеоз на военната диктатура в страната. Той затяга контрола върху всички сфери на живота, като не оставя спорта без внимание. Започва лично да препоръчва футболисти за националния отбор и да критикува заради недостатъчния брой бели играчи в стартовия състав. Отговорът на Салданя е категоричен: „Когато президентът назначаваше министрите, не ме попита за мнението ми. Аз също ще избирам сам играчите за отбора.”
Жоао Салданя се връща към спортната журналистика и повече не се заема с треньорство. Процентът на постигнати победи на отбора му в официални мачове е 90,91% - абсолютен рекорд за селекционерите на „селесао“, водили бразилските национали в повече от 10 мача.
През 1990 г. умира като истински футболен фен - в Рим, където коментира мачове от световното първенство. През 2004 г. в негова памет е учредена наградата "Жоао Салданя Трофео" - приз за най-добрия отбор във втория полусезон на бразилското първенство. А през 2009 г. на „Алеята на славата“ близо до стадион „Маракана“ е издигната статуя в памет на най-необичайния треньор в историята на бразилския национален отбор.
Даниил Шулман-Симаков, sports.ru
Превод: Веселин Русинов, БЛИЦ