България завърши 1:1 при гостуването си на Азербайджан в турнира FIFA Series. Нашите водиха в резултата почти до самия край на стадион “Тофик Бахрамов” в Баку. Филип Кръстев откри с красив гол в 59-ата минута, като това беше първо негово попадение с фланелката на “лъвовете”. Муса Гурбанлъ изравни отблизо в 87-ата минута и фиксира крайния резултат в този двуостър мач.

Селекционерът Илиан Илиев направи пет промени сред стартовите 11 спрямо двубоя срещу Танзания, спечелен от “лъвовете” с 1:0. Иван Дюлгеров замени Димитър Митов под рамката на вратата, а в защита на мястото на Йоан Стоянов започна Живко Атанасов. Георги Костадинов, Илиан Илиев-младши и Александър Колев стартираха от първата минута за сметка на Ивайло Чочев, Георги Русев и Мартин Минчев.

Първата опасност в мача дойде във втората минута, когато капитанът на домакините Емин Махмудов шутира опасно от границата на наказателното поле, а Валентин Антов действаше като последна преграда пред българската голлинията. В петата минута Филип Кръстев се прояви също в пеналтерията ни, спирайки нова опасност и спечелвайки си нарушение. В 11-ата минута Турал Байрамов стреля покрай нашата врата.

В 17-ата минута Александър Колев се озова на добра позиция на няколко метра пред рамката на домакините, но централният ни нападател не успя да засече топката с глава. В 25-ата минута Илиан Илиев задържа за фланелката Елвин Джафаргулиев и получи жълт картон, което ядоса левия бек на Азербайджан, който тръгна да се саморазправя с играча на Черно море. Това нажежи страстите и за няколко секунди на игрището настана меле. В 27-ата минута Турал Байрамов шутира силно и неточно от малък ъгъл.

В 36-ата минута Кирил Десподов накара вратаря на Азербайджан Шахрудин Махамадалиев да спасява мрежата си. Звездата на ПАОК стреля от двайсетина метра от фаул, което принуди стража на домакините да избива топката с една ръка от горния десен ъгъл. В 44-ата минута и Иван Дюлгеров трябваше да показва класа, като вратарят на Черно море спаси коварен удар на Еду Паскуал. В последната секунда на първото полувреме Живко Атанасов пропусна да накаже отблизо азерите с глава.

На почивката наставникът Илиан Илиев извърши две промени в състава на “лъвовете”. Патрик-Габриел Галчев замени Илия Груев, след което Валентин Антов заигра в полузащитата. На вратата пък застана Светослав Вуцов. Стражът на Славия имаше възможност да се прояви почти моментално, избивайки изстрел с глава на Турал Байрамов. Нашите отвърнаха с хубав пас на Десподов към Илиан Илиев, който финтира бранител в наказателното поле на азерите и шутира, но вратарят Шахрудин Махамадалиев спаси.

В 58-ата минута Вуцов изведе с много добро подаване с крак Филип Кръстев отляво на скорост. Топката обаче беше изчистена от краката на халфа на Цволе. Последва корнер, който домакините оспорваха, след който Фуфу порази мрежата с прекрасен изстрел в далечния ъгъл – 1:0 за България! Това е първият гол на юношата на Славия за “А” националния отбор.

В 69-ата минута България се размина с второ попадение. Пресата на нашите даде резултат в близост до страничната линия отдясно, откъдето Колев напредна към наказателното поле на азерите. Последва пас към резервата Лукас Петков, който продължи към Кирил Десподов. Българският капитан обаче би на сантиметри покрай вратата. В 75-ата минута Бадави Гусейнов нанесе опасно воле по посока рамката на Светослав Вуцов, но топката не намери мишената.

В 87-ата минута домакините зарадваха петте хиляди зрители по трибуните на “Тофик Бахрамов”. Джейхун Нуриев проби майсторски покрай двама българи, последва центриране успоредно на голлинията и отблизо Муса Гурбанлъ намери мрежата на безпомощния Светослав Вуцов – 1:1. При този резултат дойде и последният съдийски сигнал.

Азербайджан 1:1 България

0:1 Филип Кръстев (59)
1:1 Муса Гурбанлъ (87)

Стартовите състави:

АЗЕРБАЙДЖАН: 1. Шахрудин Махамадалиев, 13. Рахил Мамадов, 15. Бадави Гусейнов, 4. Бахлул Мустафдзаде, 3. Елвин Джафаркулиев, 7. Джошгун Диниев, 14. Еду Паскуал, 17. Турал Байрамов, 8. Емин Махмудов, 11. Рамил Шейдаев, 9. Ренат Дадашов.

БЪЛГАРИЯ: 23. Иван Дюлгеров, 6. Валентин Антов, 3. Живко Атанасов, 5. Алекс Петков, 26. Виктор Попов, 4. Илия Груев, 7. Георги Костадинов, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 22. Илиан Илиев, 17. Александър Колев