Вчерашната новина, че Евертън ще понесе сериозно наказание и ще им бъдат отнети 10 точки, разтърси всички в ливърпулския клуб. Независима комисия установи, че “карамелите” са нарушили правилата за печалба и устойчивост на лигата през сезон 2021-2022.
Евертън отбеляза зашеметяващи финансови загуби от почти 372 млн. паунда за период от три години - повече от 250 млн. паунда над това, което насоките на Висшата лига позволяват на клуба да загуби. Изчислението на печалбата и устойчивостта на средствата за въпросния период беше оспорено от Висшата лига и беше установено, че загубата е 124,5 млн. паунда, което надхвърля прага от 105 млн. паунда. Евертън планира да обжалва решението на независимата комисия, а “Дейли Мейл” анализира мотивите в документа, състоящ се от 41 страници и публикуван от Премиър лийг, който обосновава санкцията.
😳 Rivals exploited financial woes
— Mail Sport (@MailSport) November 17, 2023
💰 'Misled' PL over stadium funds
😬 'Players X and Y' caused issues
What we learned from 41-page document justifying Everton's 10-point deduction 📄
Tap to read more 👇
Заради известните финансовите проблеми на “карамелите” конкурентите в английския елит се възползват от възможността да привлекат играчите им на доста по-евтини цени. Така например Тотнъм успя да намали цената на Ричарлисон от 80 млн. паунда на 60 млн, като това е посочено в документа. Бразилецът беше водещият голмайстор на “карамелите” през сезон 2021-2022.
Споменато е също, че Евертън е подвел умишлено Висшата лига относно източника на средствата, използвани за новия им стадион с капацитет 52 000 места, който трябва да е готов за сезон 2024-2025 и да замени сегашния им дом “Гудисън Парк”. Когато клубът е представил изчисленията си за печалбата и устойчивостта за 2022 г., той е "твърдял, че заемът за Everton Stadium Development Company Ltd. е покрил разходите за финансиране под формата на лихви и такси за споразумение".
В крайна сметка комисията установява, че случаят не е такъв, и заяви, че Евертън са знаели това, но съзнателно са решили да не го оповестяват. “Everton Stadium Development Ltd” е дъщерно дружество, изцяло притежавано от клуба, което отговаря за финансирането на изграждането на новия стадион на стойност 760 млн. паунда. Мажоритарният акционер на “карамелите” - британско-иранският бизнесмен Фархад Мошири го е създак, но дружеството изцяло е зависело от средствата на Евертън чрез междуфирмени заеми.
Още един такъв случай е и спорът между Евертън и футболист на отбора, който в документа е назован като “Играч Х”. Той е бил звезда на тима, но късно е бил освободен от договора си, след като е бил арестуван. Клубът е обмислял да заведе дело срещу него за нарушаване на контракта му в размер на 10 млн. паунда, но в крайна сметка е решил да не го прави. Загубата на този играч е "считана за причина за лошото представяне на Евертън", което се отразява на позицията на клуба в лигата и на приходите му.
'Everton believed it should be rewarded for not taking legal action against Player X'
— Telegraph Football (@TeleFootball) November 17, 2023
✍️ @SamWallaceTel#TelegraphFootball | #EvertonFC
Макар и името на играча да не се споменава, ясно е, че става въпрос за Гилфи Сигурдсон. Исландецът бе арестуван от британската полиция през лятото на 2021 г. по подозрение за сексуално посегателство върху деца. Макар и да не бе обвинен от прокуратурата, Евертън го извади от отбора и Сигурдсон не записа повече мачове за “карамелите” до изтичането на договора си през 2022 г.
Войната на Русия срещу Украйна също се е отразила на неблагоприятното финансово състояние на Евертън, посочва документът. Евертън е бил в процес на преговори за сключване на споразумение за правата върху името на стадиона с компанията USM на руския олигарх Алишер Усманов.
This is how the written reasons explain Everton’s points deduction.@PJBuckingham has read the 41-page report and digested the key points:
— The Athletic | Football (@TheAthleticFC) November 17, 2023
▪️ Different calculations on losses
▪️ Arguments over stadium costs
▪️ “Everton’s position is of their own making”https://t.co/YuAtmHAbHc
USM вече е имала договор за спонсорство на тренировъчната база на клуба, но в раздел 31 от документа се казва, че "споразумение за права за наименуване на стадиона" с USM е щяло да донесе на клуба 10 млн. паунда годишно в продължение на 20 години - или иначе казано 200 млн. паунда. Компанията на Усманов обаче трябваше да се оттеглят от преговорите, когато Русия нахлу в Украйна през февруари 2022 г. и правителството на Обединеното кралство наложи санкции на руски компании и физически лица. Евертън използва загубата на тази изгодна сделка като смекчаващ фактор в делото си пред комисията. От клуба са се оправдали за незавидните си финанси и с пандемията от Covid-19.
Същевременно Евертън многократно са били предупреждавани да намалят разходите си. От август 2021 г. Евертън трябваше да получава одобрение от Висшата лига, преди да подпише договор с нови играчи. В констатациите в документа се казва: “Премиър лийг твърди, че за Евертън упорството в покупките на играчи при такива ясни предупреждения е безразсъдство, което представлява утежняващ фактор". Комисията се е съгласила, че е било "неразумно" и "лошо решение" Евертън да продължи да купува играчи, вярвайки, че клубът е трябвало да продава футболисти, за да балансира бюджета си.
🗣️ 'Everton's issue was throwing substantial sums of money at substandard players'@Ian_Ladyman_DM reflects on Everton's 10-point deduction 🔵
— Mail Sport (@MailSport) November 17, 2023
https://t.co/vPIiIXh8FJ
През летния трансферен прозорец на 2021 г. Евертън харчи скромно, но през януари 2022 г. клубъъ даде 17 млн. паунда на Динамо (Киев) за Виталий Миколенко и 12 млн. паунда на Рейнджърс за Нейтън Патерсън. Сделката за привличането на Деле Али от Тотнъм пък е можела да нарасне до 40 млн. паунда.
След като на Евертън бяха отнети 10 точки, доста хора вече започнаха да спекулират за санкциите, които биха могли да бъдат наложени на Манчестър Сити и Челси. Срещу Сити са повдигнати обвинения за 115 предполагаеми нарушения на финансовите правила на Висшата лига в продължение на девет години, докато Челси може да бъде подложен на санкции заради предполагаеми плащания през офшорни компании, извършени от бившия им собственик Роман Абрамович.
Адвокатът Стефан Борсън написа в петък в Х (новото име на Тwitter), че предвид прецедента с Евертън, Ман Сити и Челси може би ще бъдат изправени пред изпадане, ако се установи, че са нарушили правилата. Евертън настояваше само за глоба, но комисията установи в параграф 135, че "единствено спортна санкция под формата на отнемане на точки би била подходяща".
Те добавят: "Финансова санкция за клуб, който се ползва с подкрепата на богат собственик, не е достатъчна санкция". В доклада се споменава също, че е трябвало да се установи "възпираща мярка" и "оправдание на спазващите правилата клубове", което не предвещава нищо добро за всички, които в бъдеще нарушават финансовите правила.