Националният отбор на България до 21 години записа изключително престижен и важен успех над Полша с 1:0 в квалификационен мач от група D за класиране на Евро 2025. Момчетата на Александър Димитров изиграха много добър мач и въпреки че домакините владееха повече инициативата, те нямаха почти никакви опасни удари по посока вратата на Дамян Христов. Единственото попадение реализира Марин Петков, който с плътен далечен шут донесе успеха в 58-ата минута.

По този начин България събира в актива си 12 точки и запазва третата си позиция в класирането. Към момента на второто място е отборът на Германия с 13 пункта, който обаче ще се изправи срещу Израел по-късно днес. Бундестимът е с два двубоя по-малко от България и Полша и все още няма загуба. За Европейското догодина се класират само първите отбори, както и най-добрите три втори от всички групи.

Двубоят започна с натиск на домакините, които обаче не успяха да застрашат вратата на Христов. В 8-ата нашите момчета организираха добра атака, но два удара от удобна дистанция на Станислав Шопов бяха блокирани от защитник в бяло.

В 13-ата минута Мартин Сораков пое добре отдясно и подаде към Шопов, който стреля точно, но вратарят на Полша спаси. Домакините отговориха с далечен шут на Калужински, но високо над напречната греда.

Българите успяха да организират ново опасно положение малко по-късно, когато Марин Петков се възползва от грешка в защитата на Полша и напредна с топка в крака. Крилото на Левски пусна надясно към Георги Николов, който веднага стреля, но ударът му бе блокиран.

Полувремето завърши динамично с натиск на поляците, но защитата на “лъвчетата” беше на ниво и така до гол не се стигна.

Второто полувреме стартира с натиск на домакините, който обаче отново не даде резултат. В 58-ата минута обаче българите шокираха своя опонент. Станислав Шопов подаде към Марин Петков, който от дистанция с хубав удар по земя разпечата вратата на поляците - 0:1.

Полша реагира мигновено и натисна родния тим. Домакините отправиха няколко удари към вратата на Дамян Христов, но родният страж успяваше да улови. В 77-ата минута Сораков отправи удар от далечна дистанция, но Тобиас спаси. В заключителните минути поляците имаха на три пъти претенции за дузпа, но те не бяха уважени от главния съдия.

Така България стигна до успеха и запази шансовете си за класиране напред.

ПОЛША U21 0:1 БЪЛГАРИЯ U21

0:1 Марин Петков (58)

Стартови състави:

Полша: 1. Тобиас, 4. Бейгер, 2. Мосор, 5. Пинжо, 23. Марчук, 18. Калужински, 16. Урбански, 13. Камински, 7. Шмит, 10. Марчвински, 9. Шимчак;

България: 12. Дамян Христов, 15. Мартин Атанасов, 5. Велко Йеленкович, 4. Християн Петров, 13. Симеон Василев, 20. Кристиян Стоянов, 6. Емил Ценов, 8. Станислав Шопов, 11. Марин Петков, 9. Георги Николов, 17. Мартин Сораков.