Един от фаворитите на Купата на Азия - Япония, допусна изненадваща загуба с 1:2 от Ирак в двубой от втория кръг на група “D”. Това оставя “самураите” с 3 точки на сметката си, докато иракчаните автоматично се класират на 1/8-финалите, защото са с пълен актив досега. Виетнам и Индонезия са другите два състава в групата.

Това поражение за японците идва след серия от 11 победи във всички турнири.

До нея се стигна след много силно първо полувреме на съперника, който реализира два гола чрез нападателя си Айман Хюсеин в 5-ата и 45-ата минути. Едва в добавеното време халфът на Ливърпул Ватару Ендо върна едно попадение с глава, но до изравняване така и не се стигна, макар да се играха още около пет минути.

В 56-ата минута беше отсъдена дузпа за японците, но след консултация с ВАР реферът я отмени.

Загубата е паметна за японския футбол, защото тимът нямаше поражение в груповата фаза на Купата на Азия от 1988 година насам. За този период тимът записа 25 мача, в които постигна 19 победи и 6 равенства.

За успокоение на Япония напред в турнира продължат и четирите най-добри трети отбора от шестте групи.