Националът Илия Петков, който започна сезона в родни Хебър (Пазарджик), записа първи точки за новия си полски клуб СКРА Белхатов.

9-кратният първенец на Полша, който в момента заема незавидната 10-а позиция п полската Plus Liga, се “озъби” сериозно на настоящия шампион Ястрежебски Венгел (Ястжембие Здруй) и го затрудни сериозно при домакинската загуба с 1:3 (22:25, 18:25, 25:23, 18:25) в двубой от 14-ия кръг, който се игра снощи в “Хала Енергия”.

Българският централен блокировач не започна двубоя, но се появи в игра във втората и третата част като резерва, а в четвъртитата част легендарният Андреа Гардини заложи на Илия Петков още от самото начало.

Петков се отличи с 5 точки (2 аса, 2 блока, 33% ефективност в атака +2).

Най-резултатен за СКРА Белхатов в отсъствието на титулярния диагонал Давид Конарски, който бе болен стана резервата Пжемислав Купка със 17 точки (1 блок, 52% ефективност в атака - +7).

Полският национал Норберт Хубер изигра уникален двубой за Ястрежебски Венгел и заби 19 точки (3 аса, 7 блока, 90% ефективност в атака - +12).

Томаш Форнал добави още 13 точки (1 ас, 2 блока, 48% ефективност в атака, 33% перфектно и 53% позитивно посрещане - +4).

Юрий Гладир (1 ас, 2 блока, 73% ефективност в атака, 25% перфектно и 25% позитивно посрещане - +4) и Райън Склейтър (1 ас, 1 блок, 60% ефективност в атака, - +6) добавиха по още 11 точки за успеха на шампионите.

Така СКРА Белхатов допусна 8-а загуба от началото на сезона и с актив от 16 точки (6 победи) тимът воден от Андреа Гардини заема 10-о място във временното класиране.

Ястрежебски Венгел записа 12-и успех от началото на сезона под ръководството на Марсело Мендес и отново излезе начело в класирането с актив от 36 точки.

В следващия 15-и кръг, Илия Петков и СКРА Белхатов гостуват на украинския Барком Казани (Лвов) във Виелун на 5 януари.

Ястрежебски Венгел гостува на вицешампиона и победител в Шампионската лига ЗАКСА (Кендженджин-Козле) на 6 януари в голямото дерби на Plus Liga.

СКРА БЕЛХАТОВ - ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ (ЯСТЖЕМБИЕ ЗДРУЙ) 1:3 (22:25, 18:25, 25:23, 18:25)

СКРА БЕЛХАТОВ: Гжегож Ломач, Пиер Дерейион 4, Адриан Ачиобанацей 4, Бартоломей Липински 9, Бартоломей Лемански 6, Матеуш Пореба 6 - Бенжамен Диес-либеро (Пжемислав Купка 17, Виктор Новак, Матеуш Новак, ИЛИЯ ПЕТКОВ 5, Кайетан Марек, Якуб Рибицки)

Старши треньор: АНДРЕА ГАРДИНИ

ЯСТРЕЖЕБСКИ ВЕНГЕЛ: Бенжамен Тонюти, Жан Патри 5, Томаш Форнал 13, Рафал Шимура 10, Норберт Хубер 19, Юрий Гладир 11 - Якуб Попивчак-либеро (Едвинс Скрудерс, Райън Склейтър 11)

Старши треньор: МАРСЕЛО МЕНДЕС.