Атлетик Билбао е вторият финалист за Суперкупата на Испания. Баските победиха с 2:1 след обрат Атлетико Мадрид и ще се опитат да спечелят трофея за втора поредна година. Съперник на "лъвовете" в неделя ще е Реал Мадрид, който вчера се наложи над Барселона с 3:2 след продължения.

Атлетико Мадрид се класира за турнира като шампион, а баските получиха това право с победата си на финала през миналата година, когато надвиха Барселона с 3:2 след продължения. По-рано през сезона двата тима се срещнаха на "Уанда Метрополитано" в мач от Ла Лига и направиха 0:0.

Старши треньорът на Атлетико Диего Симеоне отново не можеше да разчита на контузените Антоан Гризман и Стефан Савич, но в центъра на защитата се завърна Хосе Хименес, който пропусна заради наказание равенството срещу Виляреал (2:2). От двете страни на уругваеца действаха Марио Ермосо и Шиме Върсалко, а по двата фланга започнаха Маркос Йоренте и Янк Ферейра-Караско. Капитанът Коке, Жофри Кондогбия и Тома Льомар бяха тримата в средата на терена. В предни позиции Симеоне заложи на Жоао Феликс и намиращия се в отлична форма Анхел Корея, а Луис Суарес отново остана на пейката.

Атлетик Билбао стартира със състав, близък до оптималния. Атаката водеха Иняки Уилямс и Ойхан Сансет, в халфовата линия Марселино подреди Икер Муниаин, Ойер Сарага, Дани Гарсия и Алекс Беренгер, а защитата пред вратаря Унай Симон оформиха Оскар де Маркос, Йерай Алварес, Иниго Мартинес и Микел Баленсиага. Сред резервите беше бившият футболист на Атлетико Раул Гарсия.

Топката се озова във вратата на Атлетик Билбао още в 10-ата секунда, но голът на Жоао Феликс след пас на Льомар беше отменен заради засада. “Дюшекчиите” наложиха много високо темпо в ранната фаза на мача и не след дълго Феликс получи нов шанс да стреля от удобна позиция, но ударът му не се получи.

Анхел Корея беше следващият, който шутира опасно, но и този път топката излезе в аут. В средата на полувремето баските поизравниха играта и на свой ред можеха да открият резултата, но Дани Гарсия отправи много неточен удар.

В 40-ата минута Караско, който отново беше най-острият футболист на Атлетико, навърза двама бранители, а Кондогбия стреля, но твърде слабо, за да затрудни Унай Симон.

На почивката Ренан Лоди замени Йоренте и “дюшекчиите” отново опитаха да притиснат противника. Караско демонстрира техниката си, но не и прецизност при удара, а Лоди постоянно се включваше в атаките на отбора си.