Руснаците Даниил Медведев и Андрей Рубльов са първите четвъртфиналисти на тенис турнира от сериите "Мастърс" в Мадрид с награден фонд 7,788 милиона евро.

Мадведев, който е поставен под номер 3 в смехата на турнира, се наложи над Александър Бублик от Казахстан със 7:6 (3), 6:4 в мач, продължил час и 45 минути.

В първия сет двамата си размениха по един пробив, за да стигнат до 6:6. В тайбрека руснъкът поведе с 6:0, но допусна да пропусне три сетбола, преди да затвори частта.

Във втория сет Медведев направи два пробива, за да поведе с 4:0, преди Бублик да вземе първия си гейм. Медведев стигна до 5:1, но Бублик не се предаде и спечели следващите три поредни гейма. Даниил Медведев обаче успя да затвори мача на свой сервис.

Medvedev GOLD 👏@DaniilMedwed | @MutuaMadridOpen | #MMOPEN pic.twitter.com/w11R4abZao

— ATP Tour (@atptour) April 30, 2024

Бублик направи 33 печеливши удара срещу 17 на Медведев, на играчът от Казахстан направи много повече непредизвикани грешки (27 срещу 10), като бе по-неубедителен при точките на собствен сервис и при ретурите.

На четвъртифанилите Медведев може да играе срещу испанската легенда Рафаел Надал или 22-годишния чех Иржи Лехечка.

Рубльов нямаше почти никакви проблеми срещу нидерландеца Талон Грикспур, побеждавайки го с 6:2, 6:4 за малко повече от час игра. Поставеният под номер 8 в схемата руснак започна много силно мача, като поведе с 3:0 след един пробив. При 5:2 Рубльов още един път проби подаването на Грикспур и затвори частта.

Вторият сет бе по-равностойна, като до 4:4 всеки от двамата взимаше сервиса си. След това Рубльов поведе, а Грикспур се опита да остане в мача, но допусна да загуби подаването си в решителния десети гейм и загуби мача.

Андрей Рублльов игра много по-агресивно, като направи 8 аса срещу 6 на съперника и цели 29 печеливши удари - два пъти повече от 14-е на Грикспур.

First quarter-final spot taken 😎@AndreyRublev97 advances to the #MMOPEN quarter-finals after defeating Griekspoor 6-2 6-4!@MutuaMadridOpen pic.twitter.com/weDDqfiFrH

На четвъртфиналите Рубльов чака победителя от мача между испанеца Карлос Алкарас и Ян-Ленрд Щруф от Германия.