Полша размаза у дома Естония с 5:1 в полуфинален плейоф за класиране на Евро 2024 в Германия и ще срещне на финала в поток "А" тима на Уелс, който срази гостуващия Финландия с 4:1. Победителят от финала ще попадне в група "D" на Европейското първенство, където са Австрия, Франция и Нидерландия.

Едно от попаденията за поляците реализира звездата на Лудогорец Якуб Пьотровски, който дори записа асистенция. Бившият бранител на ЦСКА Карол Метс си вкара автогол, а освен него, за естонците игра и защитникът на Ботев Пловдив Йонас Таам.

В 22-рата минута Полша поведе, след като Пьотровски подаде към Пжемислав Франковски, който с великолепен удар към долния десен ъгъл прати топката в мрежата за 1:0. Пет минути след това Естония остана с човек по-малко, след като Максим Паскоти получи втори жълт и респективно червен картон.

След почивката в 50-ата минута поляците се възползваха от численото си превъзходство и отбелязаха второ попадение, дело на Пьотр Жиелински с глава точно под напречната греда за 2:0. Двадесет минути по-късно халфът на Лудогорец Якуб Пьотровски получи пас от звездата на Барселона Роберт Левандовски и с мощен удар от далечна дистанция прати топката в долния десен ъгъл за 3:0. Четири минути след това Никола Залевски проби отдясно и пусна успореден на голлинията пас, който обаче бе засечен от естонския бранител Метс, който прати топката в собствената си врата – 4:0.

В 77-ата минута Себастиан Шимански се озова на точното място в точното време, за да засече отбита топка в наказателното поле и да я изстреля към левия ъгъл за 5:0. Секунди след това Естония вкара почетен гол чрез Кристо Хусар за крайното 5:1.

В другия мач Уелс се наложи с 4:1 над Финландия. Дейвид Брукс (3) и Неко Уилиямс (38) дадоха аванс от 2:0 за „драконите“. Теему Пуки (45) върна гол за Финландия, а Бренан Джонсън (47) и Даниел Джеймс (87) сложиха точка на спора.

На финала Полша гостува на Уелс на 26 март (вторник) от 21:45 часа българско време.

Поток "А":
21:45 часа Полша - Естония 5:1
1:0 Пжемислав Франковски (22), 2:0 Пьотр Жиелински (50), 3:0 Якуб Пьтровски (70), 4:0 Карол Метс (74-автогол), Себастиан Шимански (76), 5:0 Мартин Веткал (78)

21:45 часа Уелс - Финландия 4:1
1:0 Дейвид Брукс (3), 2:0 Неко Уилямс (38), 2:1 Теему Пуки (45), 3:1 Бренан Джонсън (47), 4:1 Даниел Джеймс (87)