България завърши 2:2 като гост на Сърбия в последната си среща от група G на европейските квалификации.

Нашите играха силно и изпотиха доста звездите на Драган Стойкович, който в крайна сметка се класираха на европейските финали догодина. “Лъвовете” завършиха 2023 година без победа, но и регистрираха отново добра игра под ръководството на Илиан Илиев. Милош Велкович даде аванс на домакините с добавка отблизо в 16-ата минута. Георги Русев изравни с красив гол в 60-ата минута. В Кирил Десподов донесе обрат със страхотен гол на нашите в 68-ата минута. Сърджан Бабич обаче изравни в 82-ата минута.

Наставникът на нашите Илиан Илиев прави четири промени в сравнение с двубоя срещу Унгария (2:2). Вместо Валентин Антов, Антон Недялков, Ивайло Чочев и Спас Делев започват Живко Атанасов, Иван Турицов, Андриан Краев и Александър Колев. За началото на двубоя в Лесковац на стадиона пристигнаха президентът на Сърбия Александър Вучич и босът на УЕФА Александър Чеферин.  Срещата започна с две възможности за домакините. Филип Костич стреля покрай вратата, а в осмата минута Саша Лукич шутира в ръцете на Даниел Наумов. Малко по-късно Неманя Гудел също пробва мерника си по посока нашата врата.  В 16-ата минута Сърбия поведе в резултата след корнер, изпълнен от Душан Тадич. Неманя Гудел нанесе удар с глава, който се спря в напречната греда. Последва добавка на Милош Велкович, а Илия Груев не съумя да изчисти топката на голлинията - 1:0 за "белите орли". Това беше първи гол за защитника на Вердер (Бремен) с националната фланелка.

В 20-ата минута Александър Митрович посрещна с глава центриране на Филип Костич отляво, но Даниел Наумов успя да отбие. Скоро след това сръбският капитан Душан Тадич върза на фльонга Виктор Попов в близост до мястото за ъглов удар отдясно по атаката на "белите орли". Тадич финтира три пъти бранителя на Черно море, тръгна да го прави и четвърти, но не сполучи с центрирането.  В 28-ата минута българският отбор пропусна да изравни. Кирил Десподов нанесе хубав удар на два-три метра от ъгъла на наказателното поле - топката описа дъга и се спря в горната греда. След десетина минути Филип Костич отново тества бдителността на Даниел Наумов - вратарят на ЦСКА 1948 изби удара на халфа на Ювентус.
На почивката Илиан Илиев осъществи една промяна в своя състав - на мястото на Мартин Минчев влезе Георги Русев. В 49-ата минута Илия Груев нанесе страховит удар от десетина метра, избит с невероятен рефлекс от Ваня Миликович-Савич. След това обаче страничният съдия маркира засада на Алекс Петков.  В 60-ата минута българската агитка в Лесковац избухна. Георги Русев нанесе страхотен изстрел по диагонала и изравни резултата - 1:1!
В 68-ата минута България достигна до обрат! Филип Кръстев направи финт в средата на терена и изведе на скорост Кирил Десподов, гонен от двама сърби. Българският капитан навлезе в пеналтерията и с премерен удар не остави шанс на Ваня Миликович-Савич - 2:1 за "лъвовете".
В 82-ата минута футболистите на Драган Стойкович изравниха. Душан Тадич центрира от корнер и Сърджан Бабич порази мрежата зад Даниел Наумов с глава - 2:2.

СЪРБИЯ 2:2 БЪЛГАРИЯ

1:0 Милош Велкович (16)
1:1 Георги Русев (60)
1:2 Кирил Десподов (68)
2:2 Сърджан Бабич (82)

СЪРБИЯ: 23. Ваня Милинкович-Савич, 4. Никола Миленкович, 13. Милош Велкович, 15. Сърджан Бабич, 14. Андрия Живкович, 22. Саша Лукич, 6. Неманя Гудел, 11. Филип Костич, 10. Душан Тадич, 21. Филип Джуричич, 9. Александър Митрович.

БЪЛГАРИЯ: 1. Даниел Наумов, 2. Виктор Попов, 5. Алекс Петков, 15. Живко Атанасов, 19. Иван Турицов, 8. Андриан Краев, 4. Илия Груев, 20. Филип Кръстев, 11. Кирил Десподов, 17. Александър Колев, 21. Мартин Минчев.

Снимки: Борислав Цветанов