Финалистът от последното Европейско първенство Англия си гарантира участие и на Евро 2024, след като победи Малта с 2:0 в двубой от квалификационната група „С“.

Мачът на „Уембли“ започна по много щастлив начин за домакините, тъй като Малта си вкара автогол още в 8-ата минута, като грешникът за гостите бе Енрико Пепе.

Хората на Гарет Саутгейт не притискаха сериозно своя съперник и затова вторият им гол дойде чак в 75-ата минута, когато Букайо Сака изведе Хари Кейн с пас, разсичащ защитата и нападателят на Байерн Мюнхен вкара пореден гол от началото на сезона.

Две минути след това Англия вкара и трети гол чрез Деклан Райс, но той бе отменен от ВАР заради засада.

Малта също имаше своя шанс за почетен гол, но удар на Яник Янкам от наказателното поле в 83-ата минута мина над вратата.

По този начин Англия спечели мача, спечели групата, но най-важното – спечели място на Евро 2024.

По този начин „трите лъва“ събраха 19 точки и мач преди края са еднолично на върха с 6 точки аванс пред втория Италия, докато Малта е последен с нулев актив.