Отборът на Албания продължи с доброто си представяне в квалификациите за Евро 2024 в Германия и този път подчини у дома тима на Чехия с 3:0. Головете за финалния успех вкараха Ясир Асани (9’) и Таулант Сефери (51’, 73’).

Победата приближи балканците до класиране на европейските футболни финали, като ги остави на върха в класирането на тяхната квалификационна група “Е”. Чехите пък се смъкнаха до третото място след поражението, но все още са в привилигирована позиция, тъй като имат мач повече от втория Полша.

Албанците започнаха мечтано - играха силно и вдъхновено, благодарение на което скоро след началото откриха резултата. Илбер Рамадани плъзна топката към Ясир Асани, който нанесе фамозен удар от дистанция.

Малко преди почивката стана още по-тежко за чехите, когато останаха с човек по-малко заради втори жълт картон на Моймир Халил.

Мъките на гостите продължиха и след почивката, като те инкасираха втори гол само седем минути след подновяването на играта. Таулант Сефери достигна до топката на границата на наказателното поле и стреля от движение, за да даде на Албания комфортен аванс.

🇦🇩🆚🇽🇰 #ANDKOS 0:3 🔚
👉 Congrats, @FFK_KS! 🎉#EURO2024 | #EuroQualifiers pic.twitter.com/a020kNSYWO

— UEFA EURO 2024 DE (@EURO2024DE) October 12, 2023

Албания затвори окончателно фабриката за илюзиите на Чехия да измъкне нещо от мача с трети гол. Даку намери Сефери в изгодна позиция, за когото остана най-лесното и прати топката отново в противниковата врата.

🇦🇱🆚🇨🇿 #ALBCZE 3:0 🔚
👉 Congrats, @FSHForg! 🎉#EURO2024 | #EuroQualifiers pic.twitter.com/DmVwIIukDY

Катастрофата за чехите можеше да стане и още по-голяма, когато в 82-ата минута резервата Арбнор Муя вкара четвърти гол, но то бе отменено след преразглеждане чрез системата VAR.

These were the lines drawn by VAR that ruled out Muja’s goal to make it 4-0. What are these lines? 😂 pic.twitter.com/kM38WKXf0Q

— Albanian Football 🇦🇱 (@AlbanianFooty) October 12, 2023

Това бе първо поражение за Чехия от началото на квалификациите, докато Албания в пети пореден мач няма загуба и продължава уверено да върви към класиране на големия футболен форум в Германия през идната година.

Снимка: sport-fm.gr