Миналогодишният финалист Каспер Рууд отпадна във втория кръг на Откритото първенство на САЩ. Поставеният под номер 5 норвежец загуби от 26-годишния китаец Чжъчжън Чжан с 4:6, 7:5, 2:6, 6:0, 2:6 след 3:21 часа игра.

67-ият в световната ранглиста Чжан, който през тази седмица записа първи успех в основната схема на "Флашинг Медоус", пласира 18 аса и преодоля загубения четвърти сет на нула, като реализира ранен пробив в петия, след което доминираше до края, за да стигне до най-значимата победа в кариерата си и да стане първият китаец с успех над тенисист от топ 5 в класацията на АТП.

🚨 HISTORY MADE 🚨

Zhizhen Zhang is the first Chinese man to earn a win over a Top 5 opponent. He defeats Ruud 6-4 5-7 6-2 0-6 6-2.@usopen | #USOpen pic.twitter.com/E28n6P9Ow8

— ATP Tour (@atptour) August 31, 2023

Чжан също така изравни най-доброто си класиране в турнирите от Големия шлем, като другото му участие във втория кръг е от тази година на “Ролан Грос”, където загуби именно от Рууд.

Мачът на отмъщението е добре дошъл за Джан след миналогодишната драма с него на “Флашинг Медоус”. Тогава той изпусна седем мачбола в първия кръг, преди да загуби от холандеца Тим ван Рийтюовен в пет сега.

Следващият съперник на китаеца ще бъде Ринки Хиджиката (Австралия), който надделя над Мартон Фучович (Унгария) с 6:1, 6:2, 6:1. При успех Джан има шанс да стане първият китаец в топ 50 на световната ранглиста.