Световният шампион Сърбия се класира за своя 7-и пореден полуфинал на Европейско първенство за жени. Момичетата на селекционера Джовани Гуидети обърнаха и надиграха Чехия с 3:1 (24:26, 25:17, 25:11, 25:14) в последния 1/4-финал на ЕвроВолей 2023, игран тази вечер пред около 3000 зрители в зала "Палас 12" в белгийската столица Брюксел.

По този начи Сърбия се класира за своя 7-и пореден (б.р. от 2011-а насам) и общо 9-и полуфинал на европейски първенства. В историята си сръбската "репрезентация" има 3 европейски титли, два сребърни медала, два бронзови и едно четвърто място.

На полуфинала Сърбия ще излезе срещу Нидерландия, която елиминира България след 3:0 гейма. Срещата е в петък (1 септември) от 21,30 часа българско време. Преди това от 18,00 часа ще бъде първия полуфинал между настоящия шампион Италия и Турция.

Въпреки отпадането си, Чехия ще запише най-доброто си класиране на европейско първенство от 2011-а година насам, като завършва на 8-о място в крайното подреждане.

Невероятен мач за Сърбия изигра звездата Тияна Бошкович, която заби страхотните 33 точки (4 блока и 59% ефективност в атака) за победата Мая Алексич се отчете с още 16 точки (5 блока! и 61% ефективност в атака) за успеха.

За тима на Чехия опитната Михаела Млейнкова бе единствената с двуцифрен актив с 19 точки (1 блок, 3 аса, 41% ефективност в атака и 51% позитивно посрещане).

Снимки: CEV.EU