Капитанът на националния отбор на България Цветан Соколов и отборът на Динамо (Москва) показаха на лидера Зенит (Санкт Петербург) кой е шампионът на Русия.

Шампионите от Динамо изтръгнаха победа над Зенит в Санкт Петербург с 3:2 (25:20, 25:19, 21:25, 22:25, 15:13) в мач от 19-ия кръг в Суперлигата на Русия.

Така Цветан Соколов и съотборниците му нанесоха първо поражение на Зенит от началото на сезона, и го свалиха от върха във временното класиране.

Цветан Соколов изигра изключително силен двубой, заби 26 точки (3 аса, 1 блок, 52% ефективност в атака - +13) и бе избран за MVP в мача.

Българският диагонал на Динамо Цветан Соколов допусна и не малко грешки, но в същото време стана неговите дествия бяха ключови за победата във всеки един гейм.

Например, той заби два пъти поред за брейкове в първата част и Динамо дръпна с 16:13. После Соколов завърши гейма с ас. Серия от начални удари на Цветан Соколов и два аса дадоха преднина при 21:19 и донесе успеха с 25:19 във втората част.

В тайбрека Цветан Соколов заби 5 от 8 вдигнати към него топки, поддържаше преднина от V2 точки за Динамо. Точно капитанът на България донесе и победната точка в мача.

Антон Семишев (3 аса, 46% ефективност в атака, 13% перфектно и 43% позитивно посрещане - +1) и Ярослав Подлесних (2 аса, 46% ефективност в атака, 7% перфектно и 40% позитивно посрещане - +6) добавиха по 15 точки.

Матю Андерсън бе най-резултатен за Зенит с 23 точки (3 аса, 1 блок, 51% ефективност в атака - +14). Егор Клюка добави още 17 точки (1 ас, 4 блока, 44% ефективност в атака, 7% перфектно и 24% позитивно посрещане- +1).

Така Динамо записа 17-и успех от началото на сезона в Суперлигата на Русия и прекъсна серията от 18 поредни победи на Зенит. Шампионите от Москва са трети във временното класиране с актив от 49 точки (17 победи, 2 загуби).

Зенит допусна първо поражение и с актив от 54 точки (18 победи, 1 загуба) остана на второ място, като бе изпреварен от Зенит (Казан), който има 55 точки, но и мач повече.

ЗЕНИТ (САНКТ ПЕТЕРБУРГ) - ДИНАМО (МОСКВА) 2:3 (20:25, 19:25, 25:21, 25:22, 13:15)

ЗЕНИТ: Дмитрий Ковальов 4, Матю Андерсън 23, Егор Клюка 17, Фьодор Воронков 10, Иван Яковлев 10, Максим Космин 7 - Женя Гребенников-либеро (Игор Кобзар, Тимофей Тихонов)

Старши треньор: АНДРЕЙ ТОЛОЧКО

ДИНАМО: Павел Панков 6, ЦВЕТАН СОКОЛОВ 26, Антон Семишев 15, Ярослав Подлесних 15, Иля Власов 7, Вадим Лихошерстов 13 - Лаури Кераминен-либеро (Чеслав Свентицкис, Максим Белогорцев)

Старши треньор: КОНСТАНТИН БРЯНСКИЙ.